NXT Interim Göteborg AB jobb i Göteborg

Hitta lediga jobb hos NXT Interim Göteborg AB i Göteborg. Välj att läsa mer om ett jobb eller gå vidare och ansök jobbet i Göteborg.

IAM System Administrator

Systemadministratör
Läs mer Mar 31
Vår kund söker efter en IAM System Administrator!

Rollen innebär operationellt arbete och du kommer i ditt dagliga arbete ta ansvar för dem moment som finns inom ramen för IAM och stötta Identity Management i det dagliga arbetet med att skapa, hantera identiteter och konton under dess livscykel och den underliggande infrastrukturen. Du kommer att arbeta med FIM/MIM för att hantera den digitala identitet och dem olika konton som är knutna till dessa identiteter.
Genom att arbeta med underhåll genom regelbundna och schemalagda aktiviteter för att förebygga eventuella driftstörningar. Det innefattar incidenthantering, revisioner av regelefterlevnad, kapacitetshantering inom tjänsten.
Utöver löpande drift kommer du hjälpa till med att ta fram policy och driftdokumentation efter behov, samt se till att säkerhetskraven efterföljs. Du kommer även arbeta med förbättringar samt optimering av befintliga lösningar i den mån det finns behov och faller under tjänstens infrastruktur.
 
Exempel på arbetsuppgifter:
Administrering i FIM/MIM (Microsoftprodukter.)
Viss hantering av kan förekomma
Arbeta med incidenter som kommer in till gruppen (ITIL)
Vara med att arbeta med kort/uppgifter i vår Jiraboard (Agile WoW)
 
Ytterligare information
Plats: Jönköping
I rollen kan resor inom Sverige förekomma.
Detta är en projektanställning hos NXT Interim Göteborg AB för ett års uthyrd konsult som kan komma att förlängas. Vi tillämpar kollektivavtal. Detta är en konsultroll med placering i en försvarshemlig miljö, vilket ställer höga krav på säkerhet och integritet. Säkerhetsprövning är ett krav för denna tjänst, och du måste vara svensk medborgare för att kvalificera dig.
Låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan idag! Vi behöver din ansökan, inkluderat CV, på svenska. Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan då anbudstiden är kort.
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi arbetar inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter förmåner som sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller vardagen.

Ansök nu

Systemadministratör inom IAM

Systemadministratör
Läs mer Maj 7
Vår kund är på en kraftig tillväxtresa där it spelar en betydande roll och de är nu i behov av en Systemadministratör inom IAM för säker hantering av organisationens identiteter. Vår kund jobbar i verktyget Identity Manager från One Identity
Som konsult blir du en del av en dynamisk och innovativ arbetsplats som jobbar med agila arbetssätt.
Bakom kundens innovationer finns alla de som har gjort det möjligt. Modiga pionjärer och kluriga tänkare. Vardagshjältar och kreativa problemlösare. De som delar djup kunskap och de som utforskar nya områden, samt alla däremellan.
Här har du chansen att påverka och bidra på ditt unika sätt. Allt från att utveckla kod och bygga imponerande försvars- och säkerhetslösningar till att ta en kaffe med en kollega. Varje bidrag räknas. Vår kund ger dig möjlighet att anta utmaningar och skapa smarta innovationer. I deras vänliga och tekniksmarta värld finns plats för dig att växa. Tillsammans skapar de trygghet för människor och samhällen.
Drivs du av att se dina idéer bli verklighet? Välkommen till en spännande och teknikintensiv värld.
Exempel på arbetsuppgifter
Utveckla arkitekturen för IAM-teamets områden
Utveckla och drifta IAM-verktyget Identity Manager
Hantera frågor och olika typer av ärenden i vårt ärendesystem
Samarbeta med övriga tekniska team för att tillsammans leverera hög-kvalitativa lösningar
Utveckla och underhålla vår dokumentation
Implementera och stödja digitala lösningar inom våra områden
Leverera utbildning och stöd till kollegor, i och utanför teamet
Utveckla och underhålla digitala strategier, planer och roadmaps tillsammans med resten av teamet

Din profil
Vår kund är i behov av engagerade och kunniga medarbetare i rollen för att stärka deras team och ta deras Identitetsplattform till nya höjder. Som person är du intresserad av att utvecklas och lära dig, du är nyfiken och tycker om att arbeta mot mål och fokusera på resultat.Skallkrav på erfarenhet
Identity and Access Management (IAM) som tjänstefunktion
IGA-verktyget Identity Manager från One Identity
Powershell
Relationsdatabaser/ T-
Katalogtjänster såsom Active Directory
Engelska och svenska. Flytande i tal och skrift

Meriterande är erfarenhet av
Windows Infrastruktur
LDAP / SAML / OAuth / OIDC
Single Sign-On
Federation
Azure

Villkor och omfattning
Detta är en visstidsanställning på heltid under ca två år hos NXT Interim Göteborg AB, med uppdrag och 100% placering hos vår kund i Göteborg.
Vi tillämpar kollektivavtal.
Distansarbete är mycket begränsat.
Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. 
Du behöver vara svensk medborgare.
 
Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Systemadministratör inom Nätverk

Nätverkstekniker
Läs mer Apr 14
Vill du vara en del av ett företag som arbetar för människors och samhällens trygghet?
Vår kund arbetar i en spännande och varierad miljö där de tillsammans verkar för att skapa de produkter och tjänster som behövs för att uppfylla detta. Till deras IT-avdelning söker vi nu en Systemadministratör inom Nätverk
I denna expansiva organisation här har du möjlighet att testa nytt, utbyta erfarenheter och upptäck vad du verkligen gillar att göra.
Din roll
Som systemadministratör inom nätverk arbetar du on-site med drift, utveckling och säkerställande av en robust nätverksinfrastruktur. Du blir en del av ett sammansvetsat team där samarbete och kunskapsdelning är en naturlig del av vardagen. Dina huvudsakliga arbetsuppgifter inkluderar: Design, drift och underhåll av nätverksstrukturer
Säkerställande av nätverkssäkerhet och efterlevnad av säkerhetskrav
Felsökning och optimering av nätverksprestanda
Automatisering och effektivisering av arbetsflöden
Implementering av nya teknologier och lösningar
Teknisk rådgivning och deltagande i projekt

Din profil
Vi söker dig som har ett stort teknikintresse och en vilja att driva nätverkslösningar framåt. Du är analytisk, lösningsorienterad och trivs i en miljö där säkerhet och stabilitet står i fokus.
För att lyckas i rollen ser vi att du har: Relevant högskoleutbildning eller motsvarande arbetslivserfarenhet
Minst 5 års erfarenhet av nätverksadministration
Erfarenhet av nätverksdesign, nätverkssäkerhet och drift
Certifiering och/eller erfarenhet av Cisco, Check Point, Fortinet, Citrix eller F5
Kunskap om scripting och automatisering
Förmåga att arbeta med och översätta säkerhetskrav till tekniska lösningar
God kommunikationsförmåga på svenska och engelska
B-körkort (resor mellan kontor kan förekomma)

Meriterande kompetenser:
Erfarenhet av arbete enligt ITIL och ISO 27001
Dokumenterad erfarenhet av NSX, Ansible och CyberArk
Erfarenhet av projektledning inom nätverk
 
Övrigt:
Plats: Göteborg eller Jönköping
Rollen är 100% på plats.
Detta är en projektanställning hos NXT Interim Göteborg AB för ett års uthyrd konsult som kan komma att förlängas. Vi tillämpar kollektivavtal. Detta är en konsultroll med placering i en försvarshemlig miljö, vilket ställer höga krav på säkerhet och integritet. Säkerhetsprövning är ett krav för denna tjänst, och du måste vara svensk medborgare för att kvalificera dig.
Låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan idag! Vi behöver din ansökan, inkluderat CV, på svenska. Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan då anbudstiden är kort.
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi arbetar inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter förmåner som sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller vardagen.

Ansök nu

Lösningsarkitekt Infrastruktur

IT-arkitekt/Lösningsarkitekt
Läs mer Mar 31
Vår kund söker en Exportkontroll som vill vara med och skapa dem bästa förutsättningarna genom IT!
I deras uppdrag ingår även att vara rådgivande till deras affärsområden i frågor som kombinerar exportkontroll och IT.
Utöver det arbetar dem också med att hantera komplexiteten i exportkontroll i förhållande till nya teknologier som molnbaserad databehandling och lagring (t.ex. Azure, AWS) och artificiell intelligens. Med den ökande användningen av moln och AI spelar deras team en avgörande roll i att utveckla och implementera exportkontrollpolicyer som säkerställer efterlevnad samtidigt som dem möjliggör innovation. Kund utökar aktivt deras kunskap inom moln och AI för att vara steget före och kunna ge bästa möjliga vägledning till deras IT-kollegor. 
Dem är engagerade i att ge IT-kollegor den kunskap och det stöd dem behöver för att navigera i det komplexa landskapet för exportkontroll i den digitala transformationens tidsålder.
 
Din profil:
Du gillar problemlösning och har sinne och goda färdigheter för både uppgiftens övergripande fokus och ända ner på detaljnivå. Att ta eget ansvar för ditt arbete är en självklarhet för dig och det gör du genom att du driver dina arbetsuppgifter på ett metodiskt och systematiskt sätt. En grundförutsättning för att lyckas i rollen är din vilja och förmåga att samarbeta med andra. Du är skicklig på att lyssna in och identifiera behov för att sen kunna stötta och vägleda på bästa möjliga sätt.

Ditt ansvar:
Vägleda och stötta organisationen 
Automatisering och implementering av IT-stödsystem
Exportkontrollklassificering av hårdvara, mjukvara och information genomförs i enlighet med lagar och förordningar
Tillståndsansökningar och rapporteringar mot svenska och utländska myndigheter
Forma tydliga riktlinjer och processer för exportkontroll
Bevaka och följa upp svenska och utländska exportkontrollbestämmelser

Krav:
Högskoleutbildning inom teknik eller juridik eller annan relevant utbildning
Erfarenhet och kunskaper inom exportkontroll
Mycket goda kunskaper i svenska och engelska, i tal och skrift.

 
Meriterande:
Erfarenhet och kunskaper inom teknikområdena AI och Cloud
 
Övrigt:
Plats: Göteborg
I rollen kan resor inom Sverige förekomma.
Detta är en projektanställning hos NXT Interim Göteborg AB för ett års uthyrd konsult som kan komma att förlängas. Vi tillämpar kollektivavtal. Detta är en konsultroll med placering i en försvarshemlig miljö, vilket ställer höga krav på säkerhet och integritet. Säkerhetsprövning är ett krav för denna tjänst, och du måste vara svensk medborgare för att kvalificera dig.
Låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan idag! Vi behöver din ansökan, inkluderat CV, på svenska. Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan då anbudstiden är kort.
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi arbetar inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter förmåner som sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller vardagen.

Ansök nu

IT Business Analyst

Verksamhetskonsult, IT
Läs mer Apr 10
Drivs du av att se dina idéer bli verklighet? Välkommen till en spännande och teknikintensiv värld.

Om rollen:

Vi söker ytterligare IT Business Analysts med bred IT-kunskap, god affärsinsikt och intresse för förstudier och verksamhetsförändring med IT som bas. Det krävs gedigen kunskap om kravhantering i tidiga faser såväl som inför exempelvis upphandling, hantering av regulativa krav eller att kravställa funktioner.

Det pågår många förändringar inom företaget där IT Business Analysts behövs. Man är ett team som utgår från Group IT men agerar tillsammans med de olika verksamheterna inom företaget. Det innebär att uppdragen varierar stort i vad som görs, i tid och i utmaningar. Uppdragen handlar ofta om allt ifrån att omsätta förfrågningar till hanterbara uppdrag, genomföra en förstudie, starta upp och fånga in grundläggande krav för ett initiativ eller leda kravarbetet till verifierbara entydiga krav tillsammans med uppdragsgivare och kollegor. Här jobbar man tätt med arkitekter men också team-leads, Scrum master eller projektledare likaväl som SME:er från verksamheterna.

Din profil:

Du har utöver yrkesskicklighet antagligen en bred palett av verktyg för att hantera många olika situationer, kulturer och verksamheter. Du har tålamod och lätt att hålla igång en diskussion samtidigt som du leder den i mål. Du är strukturerad och tydlig med en planerad agenda och målsättning inför varje workshop. Du har lätt för att nätverka och ta vara på de idéer som kommer fram, men också en god förmåga att spendera rätt mängd tid på rätt sak med rätt prioritering. Samtidigt har du förmågan att skapa struktur, transparens och förenkla sammanhang i en komplex miljö.

Som person är du positiv, nyfiken, prestigelös och delar gärna med dig av din kunskap. Du är analytisk, förbättringsfokuserad och kommunikativ. Du gillar att jobba tillsammans med andra, men är också självgående när det behövs. Du har förmågan att arbeta i både helhets- och detaljperspektiv, vill förstå strategin och kopplar det du gör mot strategi och taktik. Du trivs med att vara spindeln i nätet, är flexibel och vågar ta egna initiativ. Du får saker att hända!

Du bör ha:

- Relevant akademisk examen eller motsvarande erfarenhet
- Arbetat som Business Analyst i större initiativ och verkat i gränslandet mellan verksamheten och IT
- Förmåga att nätverka och samarbeta med intressenter på olika nivåer
- Stor erfarenhet av att leda och driva workshops
- Stor erfarenhet att utveckla och ta fram nya processer
- Affärsdriv, gärna erfarenhet från att etablera nya kontor eller fabriker
- Kunskap inom agila metoder och ha tidigare erfarenhet av att arbeta agilt
- Mycket goda kunskaper i svenska och engelska

Övrigt:

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där företaget har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på svenskt medborgarskap.

I rollen blir du anställd som konsult hos NXT Interim Göteborg.
 
Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Nätverkstekniker

Nätverkstekniker
Läs mer Apr 1
Vi söker nu en erfaren nätverkstekniker till vår kund i Göteborg!
 
Om uppdraget: 
Vår kund står inför många spännande projekt och utmaningar. På denna resa spelar IT en otroligt stor roll. Data har aldrig varit så viktigt som det är idag och att kunna dela, samla och använda data är en huvudkomponent för vår kunds produktområden. 
I denna roll som nätverkstekniker kommer du tillhöra ett team där man gemensamt driver olika arbetsuppgifter inom olika områden. Till följd av detta är det viktigt att ha bred kunskap och ett stort intresse av att alltid fördjupa sina kunskaper inom nätverk. En del av uppdragen kommer bedrivas i projektform och i dessa kommer du ha möjlighet att sitta som teknisk rådgivare och om intresset finns kan du även delvist sitta som projektledare.
I tjänsten kommer du ansvara för drift, utveckling och uppgraderingar av system för att säkerställa att miljöerna följer de rekommenderade säkerhets- och funktionskraven som finns. Vår kund lägger även mycket vikt vid att du och dina kollegor ständigt ska sträva mot att ha en uppdaterad kunskap kring den senaste utvecklingen och BI inom området. Kvällsarbete kan förekomma i tjänsten för att utföra planerade serviceaktiviteter.

Exempel på arbetsuppgifter:
· I team bygga och förvalta nätverksstrukturen 
· Arbeta med ett högt säkerhetstänk och följa krav kring detta
· Jobba i både mindre och större uppdrag
 
Din profil:
Som person är det viktigt att du är vetgirig och känner ett driv av att bidra till verksamheten. För dig är IT troligtvis lika mycket en livsstil som ett jobb. Du har lätt för att växla mellan olika uppgifter och har en bra prioriteringsförmåga, där målet är ditt teams långsiktiga mål. Du bör gilla att samarbeta och bemöter andra människor med respekt och förståelse, då du på dagligt basis kommer integrera med både kollegor och kunder. Då du kommer ha kollegor som sitter i andra delar av världen är det viktigt att du är hanterar både svenska och engelska i både tal och skrift. Även B-körkort är ett krav då resor mellan vår kunds kontor kan förekomma.
Vi tror vidare att du är lösning- och projektorienterad, pedagogisk och är “service minded”. Vi ser gärna att du har minst 5 års erfarenhet inom nätverk, framförallt inom säkerhetsfunktioner, alternativt att du är väldigt hungrig och ivrig på att få utvecklas inom detta.
För att trivas i rollen ser vi gärna att du har:
· En relevant högskoleutbildning alternativt flera års erfarenhet av liknade arbete
· Certifiering och/eller erfarenhet av någon/några av Cisco, Checkpoint, Fortinet, Citrix och F5
· Erfarenhet av scripting och automatisering
· Erfarenhet av att leverera IT lösningar inom nätverk som en intern eller extern leverantör till flera kunder
· Kunna översätta säkerhetskrav som NIST och CMMC till andra tekniska lösningar
 
Vi ser det även som meriterande om du har:
· Erfarenhet av arbete enligt ITIL och ISO 27001
· Dokumenterad erfarenhet utav NSX, Ansible och CyberArk
· Arbetat utifrån project management processer och ramverk
Övrigt:
I den här rollen blir du anställd som konsult hos NXT Interim och förväntas arbeta heltid (40h/v) på vår kunds kontor i Göteborg eller Jönköping.Tjänsten kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där vår kund har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på visst medborgarskap.
 
Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Systemadministratör inom storagelösningar

Systemadministratör
Läs mer Apr 10
Drivs du av att se dina idéer bli verklighet? Välkommen till en spännande och teknikintensiv värld.

Om rollen:

Vi söker en systemadministratör med expertis inom Storage till en on-site-roll där du blir en nyckelspelare i att säkerställa stabilitet, säkerhet och prestanda i lagringslösningar.

Som systemadministratör inom Storage kommer du att arbeta med drift, underhåll och utveckling av lagringssystem. Du blir en del av ett sammansvetsat team där samarbete och kunskapsdelning är en central del av arbetet. Dina huvudsakliga arbetsuppgifter inkluderar:

- Drift och förvaltning av lagringslösningar
- Övervakning och optimering av prestanda
- Backup- och återställningshantering
- Automatisering och effektivisering av arbetsflöden
- Felsökning och problemlösning
- Säkerställande av hög tillgänglighet och dataskydd

Din profil:

Vi söker dig som har ett stort teknikintresse och erfarenhet av Storage-lösningar. Du är analytisk, lösningsorienterad och gillar att arbeta i team.

För att lyckas i rollen ser vi att du har:

- Relevant utbildning eller motsvarande arbetslivserfarenhet
- Minst 3 års erfarenhet av Storage-administration
- Erfarenhet av nätverkslagring och backup-lösningar
- God förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på svenska och engelska

Meriterande kompetenser:

- Erfarenhet av SAN/NAS-lösningar
- Automatisering av lagringshantering
- Prestandaoptimering
- IT-säkerhet och dataskydd

Övrigt:

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där företaget har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på svenskt medborgarskap.

I rollen blir du anställd som konsult hos NXT Interim Göteborg.
 
Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Infrastructure Systems Engineer

Helpdesktekniker/Supporttekniker
Läs mer Maj 7
Vi behöver förstärka vårt fysiska klientteam hos kund med ytterligare flera tekniker. 
Vi söker en person med följande erfarenheter och förmågor: 
Erfarenhet av Windows client infrastructure och fysisk desktop development. 
Erfarenhet av SCCM, Active Directory, PowerShell, och group policy 
Förståelse för windows 10 och windows 11 operativsystem och arkitektur 
Problemlösningsorienterad och analytiskt tänkande. 
Bra på att kommunicera och arbeta i team 
Förmåga att arbeta självständigt och hantera multipla projekt samtidigt. 
Familjär med att arbeta agilt. 

Ytterligare kunskaper som är värdefulla: 
Infrastructure as code (IAC) 
Kompetens inom Terraform för automatisering och hantering av infrastruktur 
Förståelse för versionshantering i GitHub och GitLab 
Kunskap kring Citrix och andra virtualiseringsprodukter

Tycker du att du passar in på denna tjänst?
Sök redan i dag så berättar vi mer! Uppdraget är ett visstids konsultuppdrag där du får en projektanställning hos NXT Interim. Vi behöver en ansökan, på svenska, inkluderat CV som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, ekonomi, sälj och marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller din vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Systemadministratör Linux

Systemadministratör
Läs mer Apr 9
Vår kund söker en LINUX tekniker som ansvarar för förvaltning och vidareutveckling av tekniska tjänster till verksamhet. I uppdraget ingår att säkra tillgängligheten till system och digitala tjänster vilket ställer höga krav på både säkerhet, stabilitet och noggrannhet i arbetet dem utför. Du kommer även ha en central roll i leverans och supportflödet av IT-tjänsterna.
 
Exempel på arbetsuppgifter:
Standardisera, effektivisera och automatisera arbetssätt och system.
Delta i projekt kopplat till teknikplattformen.
Vara en del i drifts och support teamet, utföra felsökning och installationer.
Patchhantering och uppgradering av servermiljön.
Säkerställa efterlevnad av gällande säkerhetskrav.
Aktivt delta i teknikförbättringsarbete.


 
Säkerhet och säkerhetsmedvetenhet är en del av ditt DNA, vilket gör att du kommer passa in väl hos kund då det genomsyrar i stort sett allt dem gör. Att hjälpa till att skapa förutsättningar för att hålla hemligheter hemliga samtidigt som det ska finnas möjlighet att samarbeta och samutveckla effektivt med personer på andra sidan jorden är bara några av de utmaningar som du står redo att lösa!
Kund är en arbetsgivare som erbjuder dig en spännande och varierad miljö där ni tillsammans verkar för att skapa de produkter och tjänster som behövs för att skydda människor och våra samhällen. Du kommer att kunna bidra till detta genom att skapa smartare IT-lösningar som stödjer alla verksamhetsområden såsom flyg, sjöfart och landbaserade system.
 
Din profil
Vår kund söker dig med teknikintresse och har goda kunskaper inom LINUX området. Gärna erfarenhet från stora driftsmiljöer med flera varianter av operativsystem. Du är en person som är noggrann och serviceinriktad och vill arbeta i team. Vidare är det viktigt att du har en ambition att driva arbetet mot automation och hitta effektivare arbetssätt.
Ett par års erfarenhet inom teknikområdet LINUX med fokus på serverdrift.
Goda kunskaper i vanligt förekommande scriptspråk så som Bash eller Python.
Säkerhetstänk kring automatiserad konfigurationsstyrning.
Stort tekniskt intresse och gillar att arbeta med den senaste tekniken och hänga med i branschens utveckling.
Dokumentation är en viktig del av vårt arbete varför det är ett krav på flytande svenska och engelska, både i tal och skrift.
Som person är du kommunikativ och har intresse att möta och samarbeta med olika typer av människor, såväl internt som externt.
Arbetet ställer krav på att du har ett serviceinriktat förhållningssätt.
Du är nyfiken och inte rädd för att komma med nya idéer och förbättringsförslag.
 
Det är meriterande om du har:
Erfarenhet kring Red Hat, SUSE Manager eller liknande verktyg
Erfarenhet av Ansible – Dockers – Kubernetes
Härdning av system

 
Övrigt:
Plats: Göteborg
Rollen är 100% på plats.
Resor inom Sverige kan förekomma i arbetet.
Detta är en projektanställning hos NXT Interim Göteborg AB för ett års uthyrd konsult som kan komma att förlängas. Vi tillämpar kollektivavtal. Detta är en konsultroll med placering i en försvarshemlig miljö, vilket ställer höga krav på säkerhet och integritet. Säkerhetsprövning är ett krav för denna tjänst, och du måste vara svensk medborgare för att kvalificera dig.
Låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan idag! Vi behöver din ansökan, inkluderat CV, på svenska. Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan då anbudstiden är kort.
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi arbetar inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter förmåner som sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller vardagen.

Ansök nu

Operational Software Asset Manager

Systemförvaltare
Läs mer Apr 9
Vår kund är på en kraftig tillväxtresa inom samhällsnyttiga projekt. På denna resa spelar IT en väsentlig roll och de är nu i behov av en Operational Software Asset Manager ”OPSAM”.
Syftet med ”OPSAM”-rollen hos vår kund är att hantera och optimera administrationen av programvarulicenser. Hålla reda på licensavtal och rättigheter för hanterade programvaruavtal. Detta inkluderar även synlighet för licenskostnader och omfördelning där det är tillämpligt.
OPSAM är ansvarig för all administration av programvaruinköp och licenshantering i samband med detta.
Huvudsakliga ansvarsområden:
Management av programvaruinköp
Administrera och hantera i dialog med intressenter för att köpa och förnya programvarulicenser
Vid behov delta i förhandlingar med leverantör
Deltaga i dialoger om förnyelse av licenser
Rapportera och förbereda kommande förnyelser för intressenter.

Du kommer även arbeta med:
Registrering av avtal och licensrättigheter i SAM-verktyg, för att säkerställa att korrekt information om licenspositionen finns tillgänglig
Hantera licensinköp och förnyelser
Säkerställa registrering av avtal och licenser
Förberedelse av licensförnyelser
Konsolidering av avtal
Kostnadsfördelning
Administration av inköpsorder
Utvärdera och kontinuerligt förbättra processerna för licenshantering
Registrera och underhålla licensavtal och rättigheter i SAM-verktyg. Stöd och underhåll av flytande licenser i SAM-verktyg.
Rådgivning och stöd i licensadministration.
Rapportera kommande licensförnyelser
Rapportera licenskostnader

Övrigt:
En stimulerande arbetsmiljö erbjuds med möjligheter till utveckling.
Möjlighet att arbeta med moderna teknologier och lösningar.
Säkerhetsprövning krävs och du behöver vara svensk medborgare.
Heltidstjänst, arbetstiderna är helgfria vardagar samt beredskap enligt särskilt schema efter nödvändig inskolning.
Placeringen för denna tjänst är Linköping
Kollektivavtal
Ansökan ska vara på svenska
Plats: Göteborg
Detta är en projektanställning hos NXT Interim Göteborg AB för ett års uthyrd konsult som kan komma att förlängas och erbjudas en fastanställning. Vi tillämpar kollektivavtal. Detta är en konsultroll med placering i en försvarshemlig miljö, vilket ställer höga krav på säkerhet och integritet. Säkerhetsprövning är ett krav för denna tjänst, och du måste vara svensk medborgare för att kvalificera dig.
Låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan idag! Vi behöver din ansökan, inkluderat CV, på svenska. Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan då anbudstiden är kort.
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi arbetar inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter förmåner som sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller vardagen.

Ansök nu

PAM-Specialist

Databastekniker
Läs mer Maj 7
Din nästa utmaning:
Vi söker en engagerad och erfaren PAM-tekniker för att stärka vår kunds team i Sverige. I denna roll kommer du att arbeta med utveckling och förvaltning av Active Directory (AD) och Privileged Access Management (PAM)-tjänster, både on-prem och i Azure. Du blir en del av ett dedikerat och sammansvetsat team där du hanterar en dynamisk och tekniskt utmanande miljö med tiotusentals användare globalt.

Ditt arbete kommer att vara en kombination av snabb problemlösning och långsiktiga förbättringsinitiativ, där säkerhet är en central aspekt. Du kommer att samarbeta med kunniga och prestigelösa kollegor, som stödjer och utmanar dig för att hitta optimala lösningar. En viktig del av rollen är att följa och analysera förändringar inom AD och PAM samt utvärdera hur dessa kan tillämpas för att stärka verksamheten.
Exempel på arbetsuppgifter:

Vidareutveckla och förvalta PAM-ekosystemet, inklusive scripting och automation


Implementera och hantera RBAC (Role-Based Access Control)


Samarbeta med olika stakeholders för att säkerställa effektiva och säkra åtkomstlösningar


Utveckla och optimera våra AD- och PAM-miljöer


Vem vi söker:
För att lyckas i denna roll ser vi att du är ansvarstagande, initiativrik och lösningsorienterad. Du har en stark teknisk grund och ett genuint intresse för säkerhet och systemutveckling. Strukturerat arbete och samarbetsförmåga är avgörande, och du motiveras av att förbättra och effektivisera både system och processer.
Kravprofil:

Gedigen erfarenhet av Active Directory och privilegierad åtkomsthantering (erfarenhet av CyberArk är meriterande, men utbildning kan erbjudas)


Kompetens inom scripting och automation, särskilt i PowerShell


Erfarenhet av felsökning och incidenthantering


Mycket god kommunikationsförmåga på svenska och engelska, både i tal och skrift


Meriterande erfarenheter:

CyberArk


Azure AD och secrets management


Erfarenhet av att arbeta i större projekt


Säkerhetsarbete och policyutveckling
 


Är du redo för en spännande och utvecklande utmaning? Ansök idag!
 Låter detta som en intressant roll?
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Ackrediteringsledare IT Security

IT-säkerhetsanalytiker
Läs mer Apr 1
Ackrediteringsledare med erfarenhet av IT-projektledning!
Vår kund söker en person som har en god analytisk förmåga och en förmåga att se helheten ur ett leveransperspektiv. Det innefattar hela processen från ackreditering, krav och test. Erfarenhet av projektledning med förmågan att ta eget initiativ för att driva ackrediteringsarbetet framåt både självständigt och med kollegor.
Då rollen är en väsentlig del för att presentera kravuppfyllnad i deras leveranser och ackrediteringsobjekt så bör du ha god kunskap om krav samt ha erfarenhet av att ha jobbat med , Excel och Azure Devops. I rollen som ackrediteringsledare kommer man ha ett ansvar för att presentera deras ITSS (IT Säkerhetsspecifikation).
Det är meriterande om personen sedan tidigare är bekant med ackreditering eller liknande processer:

Kunna jobba bra i team, vara en lagspelare.

Kunna dokumentera i skrift både på engelska och svenska.
 
Övrigt:
Plats: Göteborg
I rollen kan resor inom Sverige förekomma.
Detta är en projektanställning hos NXT Interim Göteborg AB för ett års uthyrd konsult som kan komma att förlängas. Vi tillämpar kollektivavtal. Detta är en konsultroll med placering i en försvarshemlig miljö, vilket ställer höga krav på säkerhet och integritet. Säkerhetsprövning är ett krav för denna tjänst, och du måste vara svensk medborgare för att kvalificera dig.
Låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan idag! Vi behöver din ansökan, inkluderat CV, på svenska. Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan då anbudstiden är kort.
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi arbetar inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter förmåner som sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller vardagen.

Ansök nu

Tech Lead - data & informationsplattform

IT-arkitekt/Lösningsarkitekt
Läs mer Apr 16
Uppdragsbeskrivning;
Du kommer ingå backend teamet inom produktområde BI och Dataanalys och leda arbetet med att förvalta den befintliga dataplattformen och leda utvecklingen mot en generisk informationsplattform. 
Definiera och verifiera lösningsarkitektur i både moln och on-prem miljöer 
Ta fram huvudriktning i arkitekturen tillsammans med lösningsarkitekt och produktägaren för området 
Hålla samman den övergripande planeringen för backend teamet 
Agera beställarstöd i dialog med leverantörer 
Driva arbetet med kostnadsuppföljning 
Delta i dagligt operationellt arbete i teamet som senior back end utvecklare 
Mentorskap och stötta juniora kollegor i deras utveckling 
 
Omfattning:
Beräknas till 100%, hybridarbete förekommer, planeras i samråd med produktägare.
Från 1/9-2025 - 1/10-2027
Skallkrav:
Azure Databricks 
Databricks workflows 
Unity catalogue 
Spark 
 
Datamodellering (Kimball) 
Server / Azure Database 
Power BI services och Power BI on prem 
Power Apps 
Python 
SSIS 
Utveckling och förvaltning av automatiserade dataflöden 
Implementation och förvaltning av Data warehouse 
Integrationer 
Konsulten ska kunna kommunicera obehindrat på svenska och engelska i tal och skrift 
Modellering i Sparx Enterprise Architect  
Erfarenhet av avtalshantering, förhandling och leverantörsdialoger 
Meriterande om du har erfarenhet av kollektivtrafik 

Vi lägger stor vikt vid personliga egenskaper.
Anställning:
Du kommer att bli anställd som konsult hos NXT Interim.
 
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Backendutvecklare med fokus på AI

Backend-utvecklare
Läs mer Apr 15
Vi söker en driven och erfaren systemutvecklare till ett spännande konsultuppdrag hos NXT Interim i Göteborg. Som konsult kommer du att arbeta tillsammans med kundens AI-utvecklare i ett pågående projekt med generativ AI och Large Language Modeller (LLM). Du kommer att tillhöra teamet för BI/Datanalys och undergruppen backend, där arbetet sker i Databricks och Azure.
Uppdragsbeskrivning:
I denna roll kommer du att vara en nyckelperson i att implementera och underhålla kundens CI/CD-pipelines, hantera infrastruktur med Infrastructure as Code (IaC), och förbättra övervakning och loggning av kundens applikationer. Du kommer att bidra till att kundens system är robusta, skalbara och optimerade för kontinuerlig integration och leverans.
Dina uppgifter inkluderar:

Implementera och underhålla CI/CD-pipelines för att säkerställa automatiserad testning, integration och deployment.


Övervaka och logga applikationsprestanda med hjälp av verktyg som Prometheus, CloudWatch, ELK stack eller dylikt.


Samarbeta med AI-teamet för att implementera och förbättra AI-lösningar inom logganalys.


Förbättra och optimera befintliga DevOps-processer.


Omfattning:
Uppdraget omfattar 100% fram till årsskiftet. Arbetet sker på plats med möjlighet till hybridarbete i samråd med produktägaren.
Skallkrav:

Senior erfarenhet inom backendprogrammering i minst ett språk, exempelvis C#, Python eller C++.


Minst 5 års erfarenhet inom DevOps med kunskap inom CI/CD och IaC.


Erfarenhet av Azure. Certifiering är meriterande.


Erfarenhet av Jenkins samt ett verktyg inom Infrastructure as Code (IaC), till exempel Terraform, AWS CloudFormation eller Ansible.


Erfarenhet av övervaknings- och loggverktyg som Prometheus eller ELK Stack är meriterande.


Erfarenhet av Databricks, Docker och Kubernetes är meriterande.


Personliga egenskaper:

Analytisk och lösningsorienterad.


Kommunikativ och samarbetsvillig, med förmåga att arbeta både självständigt och i team.


Hög grad av självständighet och ansvarstagande.


Flytande svenska och engelska i tal och skrift.

 


Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Lösningsarkitekt - data & informationsplattform

IT-arkitekt/Lösningsarkitekt
Läs mer Apr 14
Uppdragsbeskrivning;
Du kommer ingå i backend-teamet inom produktområdet BI och Dataanalys och vara senior teknisk kompetens inom arbetet med att förvalta den befintliga dataplattformen och delta i utvecklingen mot en generisk informationsplattform.
Huvuduppgifter:
Vara del i framtagning av lösningsarkitektur i både moln- och on-prem-miljöer
Delta i den övergripande planeringen för backend-teamet
Delta i dagligt operationellt arbete i teamet som senior backend-utvecklare
Mentorskap och stötta juniora kollegor i deras utveckling
Du ska också kunna både arbeta självständigt och fungera bra i scrum-team

Omfattning:
Beräknas till 100%, hybridarbete förekommer, planeras i samråd med produktägare.
Från 1/9-2025 - 1/5-2027
Skallkrav:
Lång och dokumenterad erfarenhet av arbete med BI/Dataanalys
Azure Databricks
Databricks workflows
Unity catalogue
Spark

Datamodellering (Kimball)
Server / Azure Database
Power BI services och Power BI on-prem
Power Apps
Python
SSIS
Utveckling och förvaltning av automatiserade dataflöden
Implementation och förvaltning av Data warehouse
Integrationer
Du kan kommunicera obehindrat på svenska och engelska i tal och skrift
Meriterande om du har erfarenhet av offentliga bolag/kollektivtrafik

Vi lägger stor vikt vid personliga egenskaper.
Anställning:
Du kommer att bli anställd som konsult hos NXT Interim.
 
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Kvalitetsinspektör i Kina för inspektion av motorvagnståg

IT-strateg
Läs mer Apr 16
I rollen som kvalitetsinspektör ska du övervaka att de kvalitetsrelaterade krav kunden har avtalat med leverantören uppfylls i hela projektet, genom att genomföra kvalitetsinspektioner (Hållpunkter, FAI, etc) i leverantörens verksamhet och för att övervaka kvalitets- och produktionsstatus för de X80 fordon som kunden beställt. Kvalitetsinspektioner baserat projektets processer och att produktionen är styrd och kontrollerad enligt avtalets krav, samt baserat gällande standarder för kvalitetsledning.
Rollen har en viktig del i att säkerställa att projektet uppfyller sina kvalitetsmål och därmed att verksamhetens mål i förlängningen uppfylls.
Kvalitetsinspektionerna följer en specifik plan för rutininspektioner, Inspektions och Test planen (ITP). I huvudsak beskriver ITPn leverantörens kontrollmoment, men även de avstämningstillfällen där kunden bereds möjlighet att delta i kontroll av produktions- och kvalitetsstatus. De kontrollmomenten är:

Hållpunkt 1 – kontroll av vagnskorg och viss inredning (Qingdao, Kina)


Hållpunkt 2 – kontroll av komplett monterad vagn (Hennigsdorf, Tyskland)


Hållpunkt 3 – kontroll av komplett boggie (Netphen, Tyskland)


Hållpunkt 4 – kontroll av komplett monterad och rutintestad fordon från fabrik (Hennigsdorf, Tyskland)


Hållpunkt 5 – kontroll av färdigt fordon, klart för trafik och övertagande (Göteborg, Sverige)


För samtliga inspektioner som ska genomföras ska resultatet sammanställas och arkiveras, samt rekommendation om kundens godkännande eller avslag skall framställas.
Arbetet kommer planeras och sammanhållas av projektets delprojektledare för Kvalitet. En övergripande plan för aktiviteterna kommer finnas, och formella inbjudningar kommer erhållas av Leverantören senast 10 arbetsdagar före respektive Hållpunkt och FAI.
Skallkrav: Mångårig erfarenhet från arbete med kvalitetsinspektioner, besiktningar och rutin/funktionstester inom fordonsleveransprojekt.
Genomförd kvalitets- revisionsutbildning.

Språkkrav
Engelska – flytande i tal och skrift.
Svenska – flytande i tal och skrift.

Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Systemadministratör Nätverk On-site

Nätverkstekniker
Läs mer Mar 24
Vår kund söker en Systemadministratör som ansvarar för att säkerställa att nätverksinfrastrukturen är stabil, säker och effektiv. För att lyckas i den här rollen så ska du vara en person som motiveras av att agera som problemlösare, ha ett intresse för att hjälpa andra och anstränga dig för att leverera effektiva lösningar med hög kvalitet. 
Exempel på arbetsuppgifter: 
Daglig drift, support och administration av nätverksinfrastrukturen. 
Hantera och felsöka inkommande incidenter och beställningar. 
Föreslå och implementera förbättringar 
Jobba med säkerhetshöjande åtgärder 

 
Skallkrav: 
Relevant högskoleutbildning eller minst 9 års erfarenhet av liknande arbetsuppgifter 
Erfarenhet av Network security och Network operation 
Erfarenhet av någon/några av Cisco, Checkpoint, Fortinet, Citrix 
Erfarenhet av scripting och automatisering 
Erfarenhet av arbete enligt ITIL 
 
Övrigt:
Placeringsort är på kontoret i Göteborg.
Anställningsformen är ett konsultuppdrag på 12 månader som anställd på NXT Interim som kan komma att förlängas.

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. Bakgrundkontroll och säkerhetsintervju är en del av processen
och du behöver vara svensk medborgare.
 
Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Komplettera gärna med personligt brev. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Nätverkstekniker till Infrastruktur

Nätverkstekniker
Läs mer Mar 24
Nätverkstekniker till Infrastruktur
Vi kund söker efter nätverkstekniker till deras pågående projekt och förvaltningar. Uppdraget kan variera och omfatta drift, utveckling eller uppgraderingar för att säkerställa krav på säkerhet och funktion. 
Som tekniker för specialanpassade nätverksmiljöer kommer du att vara drivkraften bakom att skapa nätverkslösningar som uppfyller dem specifika kraven i olika områden. Du kommer att samarbeta nära med intressenter för att identifiera deras exakta behov och översätta dem till robusta nätverkskonfigurationer som optimerar prestanda, säkerhet och efterlevnad.
Huvudsakliga ansvarsområden:
 
Nätverksdesign:
Skapa skräddarsydda nätverksarkitekturer som överensstämmer med de specifika behoven i specialanpassade miljöer.
Designa nätverkslayouter, hårdvarukonfigurationer och kommunikationsprotokoll som säkerställer sömlös anslutning och resurs tillgänglighet.

 
Brandväggshantering:
Ha djup förståelse för brandväggsteknologier och tekniker.
Konfigurera och hantera brandväggar för att skydda nätverk, kontrollera trafik och minska säkerhetsrisker.

 
Regulatorisk efterlevnad:
Håll dig uppdaterad om branschspecifika regler och efterlevnadsstandarder.
Säkerställ att nätverkskonfigurationer följer relevanta dataskydds- och branschriktlinjer.

 
Samarbete:
Arbeta nära med tvärfunktionella team, inklusive IT-administratörer, applikationsutvecklare och säkerhetsexperter, för att skapa heltäckande lösningar som uppfyller miljöns övergripande behov.

 
Nätverkskompetens inom:
LAN baserat på Cisco, Dell, HPE Aruba
CISCO ISE
Fortigate/Checkpoint

Övrigt:
Placeringsort är på kontoret i Göteborg.
Anställningsformen är ett konsultuppdrag på 12 månader som anställd på NXT Interim som kan komma att förlängas.

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. Bakgrundkontroll och säkerhetsintervju är en del av processen
och du behöver vara svensk medborgare.
 
Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Komplettera gärna med personligt brev. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Active Directory Specialist

Kommunikationstekniker
Läs mer Apr 10
Vår kund är på en kraftig tillväxtresa inom samhällsnyttiga projekt. På denna resa spelat IT en väsentlig roll och de är nu i behov av en Senior specialist på Active Directory med mångårig vana att drifta ActiveDirectory som infrastrukturtjänst med mycket höga tillgänglighetskrav.

Vi söker en senior tekniker som besitter kunskap inom IAM-området, primärt inom Active Directory. Konsulten kommer tillhöra ett team som arbetar inom hela accessområdet, men kommer ha ett fokusområde inom AD, där scripting i powershell tillhör vanliga arbetsuppgifter.

Exempel på arbetsuppgifter är:
Drift av Active Directory
Uppsättning och härdning av Active Directory
Delegering av rättigheter
Felsökning
Uppsättning och drift av viss infrastruktur
Övervakning och patchning av våra miljöer
Bistå med kompetens i frågeställningar kopplat till vårt ansvarsområde
Säkra upp befintliga lösningar
Bidra till att förbättra och effektivisera processer och dokumentation


Skallkrav:
Erfarenhet av systemadministration i AD.
Flerårig erfarenhet inom IAM
Konsulten besitter grundläggande kunskaper inom infrastruktur såsom nätverk och systemadministration och har en allmän förståelse av hur modern gitops IT fungerar
Kunskaper, Scriptspråk minst Powershell på avancerad nivå
Svensk medborgare
Prata och skriva svenska flytande.
Beroende på kunskap och intresse kan även automatisering i större skala vara aktuellt
 
Låter detta som en intressant roll?
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

PAM-Specialist

Databastekniker
Läs mer Apr 10
Din nästa utmaning:
Vi söker en engagerad och erfaren PAM-tekniker för att stärka vår kunds team i Sverige. I denna roll kommer du att arbeta med utveckling och förvaltning av Active Directory (AD) och Privileged Access Management (PAM)-tjänster, både on-prem och i Azure. Du blir en del av ett dedikerat och sammansvetsat team där du hanterar en dynamisk och tekniskt utmanande miljö med tiotusentals användare globalt.

Ditt arbete kommer att vara en kombination av snabb problemlösning och långsiktiga förbättringsinitiativ, där säkerhet är en central aspekt. Du kommer att samarbeta med kunniga och prestigelösa kollegor, som stödjer och utmanar dig för att hitta optimala lösningar. En viktig del av rollen är att följa och analysera förändringar inom AD och PAM samt utvärdera hur dessa kan tillämpas för att stärka verksamheten.
Exempel på arbetsuppgifter:

Vidareutveckla och förvalta PAM-ekosystemet, inklusive scripting och automation


Implementera och hantera RBAC (Role-Based Access Control)


Samarbeta med olika stakeholders för att säkerställa effektiva och säkra åtkomstlösningar


Utveckla och optimera våra AD- och PAM-miljöer


Vem vi söker:
För att lyckas i denna roll ser vi att du är ansvarstagande, initiativrik och lösningsorienterad. Du har en stark teknisk grund och ett genuint intresse för säkerhet och systemutveckling. Strukturerat arbete och samarbetsförmåga är avgörande, och du motiveras av att förbättra och effektivisera både system och processer.
Kravprofil:

Gedigen erfarenhet av Active Directory och privilegierad åtkomsthantering (erfarenhet av CyberArk är meriterande, men utbildning kan erbjudas)


Kompetens inom scripting och automation, särskilt i PowerShell


Erfarenhet av felsökning och incidenthantering


Mycket god kommunikationsförmåga på svenska och engelska, både i tal och skrift


Meriterande erfarenheter:

CyberArk


Azure AD och secrets management


Erfarenhet av att arbeta i större projekt


Säkerhetsarbete och policyutveckling
 


Är du redo för en spännande och utvecklande utmaning? Ansök idag!
 Låter detta som en intressant roll?
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Testledare - test och leveranskoordinering

Testledare/QA lead
Läs mer Apr 14
Uppdragsbeskrivning:
Ett befintligt kortsystem med tillhörande infrastruktur ska fasas ut och ersättas av ett nytt system. Detta innebär ett stort systemskifte där både utrustning och köp- och försäljningsflöden kommer att förändras. Många tjänster, funktioner och gränssnitt ut mot kund och personal förändras, och flera nya tjänster införs.
Rollen innebär testledning och leveranskoordinering inom kontexten av ett nytt biljettsystem för att kvalitetssäkra tjänster och funktioner för användare och kundnära personal.
Programmet för framtidens biljettköp ska förflytta biljettförsäljningen in i framtiden. Omfattningen är ny extern leverantör, samordning av vidareutveckling i befintliga system och egenutveckling av helt nya system, där funktionstillväxten kommer att ske över flera års tid.
Testning och synkning av leveranser mellan olika system kommer därför att vara en central uppgift under kommande år. Vi söker därför nu en person som initialt kan hantera båda dessa frågeställningar. I uppdraget ingår bland annat följande:
Ansvarig för att ta fram teststrategier för teknikskiftet i sin helhet
Arbeta tillsammans med testorganisationen för att utveckla och säkerställa förutsättningar för framtida testning av biljettsystemet, t.ex. avseende testmiljöer, testverktyg och utrustning, men även bemanning och organisation
Etablera en översiktlig planering och metod för att synkronisera och samplanera leveranser av funktionalitet tvärfunktionellt mellan olika utvecklingsteam/system över längre tid. I detta ingår både att definiera ett arbetssätt och förankra med de berörda teamen.
Kopplingen mellan testning och leveransplanering bedöms vara mycket viktig, vilket är anledningen till att vi ser att samma person i rollen

Omfattning:
100% från 11 maj 2025 - 30 april 2027
Skallkrav:
Minst 10 års erfarenhet av testledning och leveransplanering av större projekt med integrationer mellan flera komplexa system med dokumenterad kommunikativ förmåga.
Erfarenhet av att skapa processer och arbetssätt efterhand som behov uppstår, samt att kunna kommunicera och förankra dessa till sin omgivning.
Lång erfarenhet och förståelse för transformering till agila metoder och hur testning och leveranshantering bäst hanteras i en övergångsfas.
Arbetet kräver stor självständighet och ett gott kommunikativt ledarskap.
Mycket stor erfarenhet av testautomatisering (flera uppdrag)
Erfarenhet av agil mjukvaruutveckling
Erfarenhet av arkitekturarbete är meriterande
Erfarenhet av kollektivtrafik är meriterande

Anställning:
Du kommer att bli anställd som konsult hos NXT Interim.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Plattformsingenjör - Red Hat OpenShift

IT-strateg
Läs mer Apr 16
Vi söker en person som kan hjälpa oss att sköta underhåll och utveckla kundens Red Hat OpenShift plattform. Som konsult kommer du att arbeta tillsammans i ett team som tillhandahåller plattformar för containrar, loggning/meterik/larm, automatisering och CI/CD åt kundens interna utvecklare. Teamet tillhör avdelningen IT-Utvecklingsplattformar. I rollen kommer du ha möjlighet att påverka hur plattformarna kommer att vidareutvecklas i samarbete med dina kollegor, utvecklingsteam och andra intressenter. Vi söker dig som har några års erfarenhet av nämnda delar ovan.
Omfattning:
Uppdraget omfattar heltid och efter dialog med avdelningschef så kan eventuellt distansarbete upp till 50% godkännas.
Fram till 1 maj 2026 med möjlighet till förlängning.
Skallkrav:

ArgoCD


Loki


Linux


Helm


Red Hat OpenShift


Kunna dokumentera och beskriva lösningar i tal och skrift på svenska och engelska.


Meriterande:

Github Enterprise


Kustomize


Programspråk Go


Skriva operatorer i Kubernetes


Prometheus


Grafana


Gitops
 


Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

IT Projektledare

IT-strateg
Läs mer Apr 10
Vi söker en erfaren IT-Projektledare för ett omfattande systemskifte inom en stor organisation. Uppdraget innebär att leda och koordinera utbildningsinsatser för cirka 9 000 personer under flera år. Du kommer att arbeta med att utveckla utbildningsstrategier, skapa utbildningsmaterial och säkerställa att all personal får den kunskap de behöver för att utföra sitt jobb på bästa sätt.
Huvudsakliga ansvarsområden:
Utveckla och implementera utbildningsstrategier för att säkerställa att all personal får den kunskap de behöver.
Skapa och förvalta utbildningsmaterial på e-learningplattformar.
Samordna och planera utbildningsaktiviteter med partnerföretag.
Säkerställa kvalitet och uppföljning av utbildningsinsatser.
Driva utbildning och kommunikation tillsammans med kommunikationsansvarig.

Krav:
Minst 5 års erfarenhet av utbildning, pedagogik och kommunikation inom IT och försäljning på strategisk nivå.
Lång erfarenhet av operativ planering för utbildningsinsatser till större grupper.
Praktisk erfarenhet av att leda framtagande av utbildningsmaterial, digitalt, rörligt och tryckt.
Erfarenhet av projektledning och e-learningsplattformar.
Eftergymnasial utbildning inom IT, pedagogik, kommunikation eller försäljning.

Omfattning:
Heltidstjänst (100 %)

Uppdragstid:
1 maj 2025 - 30 april 2027
Övrigt: I denna roll blir du anställd som konsult hos NXT Interim Göteborg AB. 
Eventuellt kan krav på svenskt medborgarskap och godkänd säkerhetsprövning bli aktuellt.

 
Låter detta som en intressant roll?
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl . sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Business Analyst inom ServiceNow HR

Systemanalytiker/Systemutredare
Läs mer Apr 1
Business Analyst ServiceNow HR
Din roll
Vi söker Business Analysts som har erfarenhet av ServiceNow och framför allt HR modulen för uppdrag hos vår kund.
Som IT Business Analyst hjälper du verksamheten med att säkerställa att kraven på IT system och tjänster tillgodoser verksamhetens behov.
Du kommer verka i gränslandet mellan IT och verksamhet där du hjälper verksamheten att fånga och prioritera sina faktiska behov. Du kommer att driva workshops för att formulera och definiera tekniska-, affärsmässiga regulatoriska krav. Det innebär att strukturera och följa upp och säkerställa att olika regulatoriska krav tillgodoses. Du kommer vara ett viktigt stöd till verksamheten genom att ta fram analytiska och faktabaserade beslutsunderlag som bidrar till att nå vår kunds affärsmål. Då de värdesätter en lärande miljö så finns stor möjlighet till personlig utveckling vilket kan leda till spännande uppdrag och projekt.
För att passa in i denna roll
För att passa i rollen tror vi att du är analytisk och strukturerad med ett stort driv att utvecklas. Vidare så är du nyfiken på ny teknik, tar gärna egna initiativ och gillar att lösa komplexa frågeställningar. Att arbeta agilt bör vara något du trivs med. Då du kommer vara en del av ett team där man delar med sig av kunskap och tar hjälp av varandra bör du gilla att samarbeta. Vidare är du prestigelös och har en förmåga att kunna arbeta i både detalj och helhetsperspektiv. Du trivs med att vara spindeln i nätet, är flexibel och får saker att hända.
Du har erfarenhet av att hantera många olika intressenters varierande krav samt kan navigera och orientera dig i allt som detta innebär. 
För att lyckas i rollen ser vi att du har erfarenhet inom följande områden:
Relevant akademisk examen (som systemvetare) eller motsvarande erfarenhet
Ha arbetat med kravhantering
Erfarenhet av arbete inom ServiceNow, primärt HR-modulen
Kommunikativ med mycket goda kunskaper i svenska och engelska, i både tal och skrift
God analytisk förmåga
Förmåga att driva och genomföra förändringar tillsammans med beslutfattare och utvecklare

Vi ser gärna att du har någon av följande certifieringar: 
Certified System Administrator (CSA)
Certified Application Developer (CAD)
Certified Implementation Specialist - Human Resources (CIS HR)

Även detta är meriterande
Erfarenhet av utvecklingsprojekt och från att verka i gränslandet mellan verksamheten och IT
Erfarenhet av att leda och fascilitera workshops
Erfarenhet av applikationsutveckling
Agila arbetssätt, ex Scrum eller DevOps

Säkerhetsprövning
Vi utför säkerhetsprövning till många av våra tjänster, så även för denna. Du behöver vara svensk medborgare.
 
Låter detta som en intressant roll?
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag.

Ansök nu

Active Directory Specialist

Kommunikationstekniker
Läs mer Mar 26
Vår kund är på en kraftig tillväxtresa inom samhällsnyttiga projekt. På denna resa spelat IT en väsentlig roll och de är nu i behov av en Senior specialist på Active Directory med mångårig vana att drifta ActiveDirectory som infrastrukturtjänst med mycket höga tillgänglighetskrav.

Vi söker en senior tekniker som besitter kunskap inom IAM-området, primärt inom Active Directory. Konsulten kommer tillhöra ett team som arbetar inom hela accessområdet, men kommer ha ett fokusområde inom AD, där scripting i powershell tillhör vanliga arbetsuppgifter.

Exempel på arbetsuppgifter är:
Drift av Active Directory
Uppsättning och härdning av Active Directory
Delegering av rättigheter
Felsökning
Uppsättning och drift av viss infrastruktur
Övervakning och patchning av våra miljöer
Bistå med kompetens i frågeställningar kopplat till vårt ansvarsområde
Säkra upp befintliga lösningar
Bidra till att förbättra och effektivisera processer och dokumentation


Skallkrav:
Erfarenhet av systemadministration i AD.
Flerårig erfarenhet inom IAM
Konsulten besitter grundläggande kunskaper inom infrastruktur såsom nätverk och systemadministration och har en allmän förståelse av hur modern gitops IT fungerar
Kunskaper, Scriptspråk minst Powershell på avancerad nivå
Svensk medborgare
Prata och skriva svenska flytande.
Beroende på kunskap och intresse kan även automatisering i större skala vara aktuellt
 
Låter detta som en intressant roll?
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Onsite Technician Audio/Video

Helpdesktekniker/Supporttekniker
Läs mer Mar 27
Vår kund söker en serviceinriktad Onsite Audio och Video-tekniker med placering på vårt kontor i Göteborg. 

I din blivande roll har du som uppdrag att säkerställa ett effektivt och stabilt audio- och videosystem på våra siter i väst Sverige. Det ingår resor för support på övriga siter i Sverige.

Du har ett starkt teknikintresse och vill bidra till att underlätta för dina kollegor i verksamheten. Du gillar att supportera och att arbeta i en miljö där förutsättningarna är föränderliga och därmed kan komma att behöva prioriteras om, allt utifrån användarnas behov. Du är kundorienterad, affärsmässig och proaktiv med att fånga upp potentiella utmaningar innan de uppstår. Du är van att arbeta självständigt samtidigt som du är en god lagspelare och gärna delar med dig av dina kunskaper. Vidare har du en förmåga att driva dina processer framåt och kommer gärna med förbättringsförslag samt processförbättringar. Bra kommunikationsförmåga och lyhördhet är fördelaktiga i förhållande till slutanvändarna.
Vår kund lägger stor vikt vid din personliga lämplighet för rollen. Trevligt bemötande och hjälpsamhet är nyckelord i deras verksamhet.
 
Dina huvudsakliga arbetsuppgifter är:
Felsökning och underhåll av audio- och videosystem av olika typer.
Felsökning och underhåll av Evoko-skärmar och liknande teknik
Stödja kollegor inom OSS med felsökning av konferens och mötesrum
Säkerställa dokumentation av AV-utrustning
Delta i möten för att utveckla och förändra befintliga konferens och mötesrum samt bistå vid inköp och etablering av ny teknik.
Felsöka och supporta AV-utrustning och konferens och mötesrum på övriga siter i Sverige
B-körkort är krav
Du besitter goda kunskaper i svenska och engelska, i både tal och skrift

Meriterande:
Om du har erfarenhet av att arbeta i en stor koncern med komplexa AV-miljöer.

 
Ytterligare information
Plats: Göteborg
I rollen kan resor inom Sverige förekomma.
Detta är en projektanställning hos NXT Interim Göteborg AB för ett års uthyrd konsult som kan komma att förlängas. Vi tillämpar kollektivavtal. Detta är en konsultroll med placering i en försvarshemlig miljö, vilket ställer höga krav på säkerhet och integritet. Säkerhetsprövning är ett krav för denna tjänst, och du måste vara svensk medborgare för att kvalificera dig.
Låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan idag! Vi behöver din ansökan, inkluderat CV, på svenska. Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan då anbudstiden är kort.
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi arbetar inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter förmåner som sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller vardagen.

Ansök nu

Onsite Audio/Video Technician

Helpdesktekniker/Supporttekniker
Läs mer Feb 6
Vår kund söker en serviceinriktad Onsite Audio och Video-tekniker med placering på vårt kontor i Göteborg. 

I din blivande roll har du som uppdrag att säkerställa ett effektivt och stabilt audio- och videosystem på våra siter i väst Sverige. Det ingår resor för support på övriga siter i Sverige.

Du har ett starkt teknikintresse och vill bidra till att underlätta för dina kollegor i verksamheten. Du gillar att supportera och att arbeta i en miljö där förutsättningarna är föränderliga och därmed kan komma att behöva prioriteras om, allt utifrån användarnas behov. Du är kundorienterad, affärsmässig och proaktiv med att fånga upp potentiella utmaningar innan de uppstår. Du är van att arbeta självständigt samtidigt som du är en god lagspelare och gärna delar med dig av dina kunskaper. Vidare har du en förmåga att driva dina processer framåt och kommer gärna med förbättringsförslag samt processförbättringar. Bra kommunikationsförmåga och lyhördhet är fördelaktiga i förhållande till slutanvändarna.
Vår kund lägger stor vikt vid din personliga lämplighet för rollen. Trevligt bemötande och hjälpsamhet är nyckelord i deras verksamhet.
 
Dina huvudsakliga arbetsuppgifter är:
Felsökning och underhåll av audio- och videosystem av olika typer.
Felsökning och underhåll av Evoko-skärmar och liknande teknik
Stödja kollegor inom OSS med felsökning av konferens och mötesrum
Säkerställa dokumentation av AV-utrustning
Delta i möten för att utveckla och förändra befintliga konferens och mötesrum samt bistå vid inköp och etablering av ny teknik.
Felsöka och supporta AV-utrustning och konferens och mötesrum på övriga siter i Sverige
B-körkort är krav
Du besitter goda kunskaper i svenska och engelska, i både tal och skrift

Meriterande:
Om du har erfarenhet av att arbeta i en stor koncern med komplexa AV-miljöer.

 
Ytterligare information
Plats: Göteborg
I rollen kan resor inom Sverige förekomma.
Detta är en projektanställning hos NXT Interim Göteborg AB för ett års uthyrd konsult som kan komma att förlängas. Vi tillämpar kollektivavtal. Detta är en konsultroll med placering i en försvarshemlig miljö, vilket ställer höga krav på säkerhet och integritet. Säkerhetsprövning är ett krav för denna tjänst, och du måste vara svensk medborgare för att kvalificera dig.
Låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan idag! Vi behöver din ansökan, inkluderat CV, på svenska. Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan då anbudstiden är kort.
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi arbetar inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter förmåner som sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller vardagen.

Ansök nu

IT Projektledare

Projektledare, IT
Läs mer Feb 6
Vår kund söker efter en IT Projektledare för kontoret i Göteborg!
Som IT-projektledare hos vår kund blir du en nyckelperson som driver projekt och program där IT-leveranser är centrala. Du kommer att tillhöra en dynamisk avdelning, Group IT Service Area Development, och samarbeta med specialister som delar mottot ”Speed is the key”. Här finns en kultur som bygger på tillit, driv och expertis.
I denna roll får du möjlighet att leda tvärfunktionella team och arbeta i projekt med hög komplexitet.
Du kommer att:
Driva IT-projekt från planering till leverans.
Fokusera på digital transformation inom områden som Supply Chain, Smart Manufacturing och Cloud.
Implementera och coacha i agila metoder och arbetssätt.
Samarbeta med intressenter på alla nivåer och visualisera mål och resultat för att nå framgång i projektleveranser.

Dem tror att du är en kommunikativ och analytisk person som uppskattar flexibiliteten i IT-utveckling och ser det som en spännande utmaning att hitta innovativa lösningar för framtidens behov.
Din profil
Dem söker dig som har:
Gedigen erfarenhet av att leda IT-projekt, gärna inom större och komplexa organisationer.
Teknisk bakgrund med kompetens inom Cloud, Enterprise Architecture och Change Management.
Erfarenhet av projektledningsverktyg som Jira, Antura och Confluence.
En god förståelse för agila arbetssätt, exempelvis Kanban och SAFe.
Stark kommunikationsförmåga och vana vid att anpassa ditt budskap efter olika målgrupper.
Erfarenhet av miljö- och hållbarhetsfrågor är meriterande.

Ytterligare information
Plats: Göteborg
I rollen kan resor inom Sverige förekomma.
Detta är en projektanställning hos NXT Interim Göteborg AB för ett års uthyrd konsult som kan komma att förlängas. Vi tillämpar kollektivavtal. Detta är en konsultroll med placering i en försvarshemlig miljö, vilket ställer höga krav på säkerhet och integritet. Säkerhetsprövning är ett krav för denna tjänst, och du måste vara svensk medborgare för att kvalificera dig.
Låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan idag! Vi behöver din ansökan, inkluderat CV, på svenska. Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan då anbudstiden är kort.
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi arbetar inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter förmåner som sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller vardagen.

Ansök nu

VDI Tekniker

IT-tekniker/Datatekniker
Läs mer Feb 19
Vår kund söker en passionerad och erfaren Citrix Tekniker med fokus på automation till deras team tillsammans med övriga VDI-tekniker.
Du kommer att vara en viktig nyckelresurs i att modernisera och effektivisera deras Citrix-miljö genom att implementera och underhålla automatiserade lösningar.
Kunden erbjuder:
En unik möjlighet att forma framtiden för Citrix-miljö genom automation.
Möjlighet att arbeta med ledande teknik och verktyg.
En dynamisk och innovativ arbetsmiljö.

 
Dina arbetsuppgifter:
Utveckla och implementera automation och processer för Citrix-miljön, inklusive provisionering, konfiguration och testning.
Identifiera områden för förbättring och automatisering inom Citrix-drift och underhåll.
Arbeta med DevSecOps-metoder och verktyg för att automatisera Citrix-leveranser.
Samarbeta med andra IT-team för att integrera automation i befintliga processer.
Dokumentera och underhålla automation och processer.

 
Dina kvalifikationer:
Djupgående kunskap om Citrix-produkter och teknologier.
Solid erfarenhet av att utveckla och implementera automation, med fokus på Citrix-miljöer.
Erfarenhet av automation baserat på "InfraStructure as Code"  Git, Terraform, Ansible, PowerShell och Phyton.
Kunskap om DevSecOps-principer och verktyg.
Stark förståelse för nätverk, server- och operativsystem.

Övrigt:
Plats: Göteborg
Arbete på kontoret: minst 3 dagar i veckan.
Detta är en projektanställning hos NXT Interim Göteborg AB för ett års uthyrd konsult som kan komma att förlängas. Vi tillämpar kollektivavtal. Detta är en konsultroll med placering i en försvarshemlig miljö, vilket ställer höga krav på säkerhet och integritet. Säkerhetsprövning är ett krav för denna tjänst, och du måste vara svensk medborgare för att kvalificera dig.
Låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan idag! Vi behöver din ansökan, inkluderat CV, på svenska. Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan då anbudstiden är kort.
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi arbetar inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter förmåner som sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller vardagen.

Ansök nu

IT On-site Support

Helpdesktekniker/Supporttekniker
Läs mer Jan 29
Vår kund söker en serviceinriktad On-site tekniker till vårt kontor i Göteborg. 
I din blivande roll har du som uppdrag att möjliggöra en effektiv och stabil IT- miljö, som berör allt gällande detta på arbetsplatsen. Hos slutanvändaren On-site och gemensamma ytor som kräver funktioner som till exempel konferensrum. Detta innebär att du förväntas kunna erbjuda samtliga slutanvändarna en bra och stabil IT miljö. Det kräver även ett serviceinriktat förhållningsätt, då du supporterar och understödjer dina kollegors vardag till det bättre. Detta är en heltidstjänst som kräver fysisk närvaro på kontoret i Göteborg.
Teamet i On-site support ansvarar för att erbjuda service och information, hantera frågor och avhjälpa incidenter och service requests från verksamheten. Du preparerar datorer, installerar program och tillbehör åt slutanvändaren. Du har ett ansvar att hålla befintlig kunskapsdatabas uppdaterad samt förse användare med nya instruktioner och guider till både verksamheten och IT. 
 

Vår kund söker dig som har relevant erfarenhet inom området samt är nyfiken på att ta dig an en tjänst.
Dem vill gärna att du har ett starkt teknikintresse och vill bidra till att underlätta för dina kollegor i verksamheten. Därmed att du gillar att supportera och gillar att arbeta i en miljö där förutsättningarna är föränderliga och därmed kan komma att behöva prioriteras om allt utifrån användarnas behov.
Du är kundorienterad, affärsmässig och proaktiv med att fånga upp potentiella utmaningar innan de uppstår.
Du är van att arbeta självständigt samtidigt som du är en god lagspelare och gärna delar med dig av dina kunskaper.
Du har en förmåga att driva dina processer framåt och kommer gärna med förbättringsförslag samt processförbättringar.
Bra kommunikationsförmåga och lyhördhet är fördelaktiga i förhållande till slutanvändarna och kan även bidra till att bygga ett kontaktnät.
Dem lägger stor vikt vid din personliga lämplighet för rollen och det är viktigt att du kan sätta dig in i användarens situation för att på ett professionellt och pedagogiskt sätt hjälpa till där det behövs, trevligt bemötande och hjälpsamhet är nyckelord i vår verksamhet.

 
Krav:
Dina huvudsakliga arbetsuppgifter: 
Lösa problem och supporta användare där fjärrstyrning inte fungerar eller räcker till.
Installera och leverera datorer, telefoner och annan klientnära IT-hårdvara samt säkerställa att vårt register för hårdvaran är uppdaterad.
Hantera VIP ärenden, vid tillfällen där vi behöver bistå personer som behöver snabb och kompetent hjälp inom våra tjänster.
Dokumentera ärenden i kunskapsdatabas och i ärendehanteringssystemet för både slutanvändare och IT-resurser.
Arbete med systematisk felsökning
Bistå dina kollegor som inte finns fysiskt på plats t ex vid större driftstörningar eller säkerhetsrelaterade incidenter
Support av skrivare och konferensrum.
Säkerställa att leveransen från den lokala On-Site Support är hög inom alla ansvarsområden.
Meriterande om du har erfarenhet av att arbeta i en stor koncern med komplexa IT-miljöer.
Du besitter goda kunskaper i svenska och engelska, i både tal och skrift, och är också van vid dokumentation och administrativ hantering av ärenden inom IT.
B-körkort är ett krav

 
Ytterligare information
Plats: Göteborg
I rollen kan resor inom Sverige förekomma.
Detta är en projektanställning hos NXT Interim Göteborg AB för ett års uthyrd konsult som kan komma att förlängas. Vi tillämpar kollektivavtal. Detta är en konsultroll med placering i en försvarshemlig miljö, vilket ställer höga krav på säkerhet och integritet. Säkerhetsprövning är ett krav för denna tjänst, och du måste vara svensk medborgare för att kvalificera dig.
Låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan idag! Vi behöver din ansökan, inkluderat CV, på svenska. Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan då anbudstiden är kort.
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi arbetar inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter förmåner som sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller vardagen.

Ansök nu

Team Coach

Driftledare, IT
Läs mer Jan 28
För kunds räkning söker vi nu en Team Coach för leverans inom Special Purpose Environment. Är du en kommunikativ och analytisk person med erfarenhet av ledarskap och agila arbetssätt? Vill du vara med och leda ett team av tekniker och utvecklare som arbetar med att utveckla och förvalta IT-miljöer på ett säkert och effektivt sätt? Då kan detta vara rollen för dig!
Om tjänsten
Som Team Coach ansvarar du för att coacha och stötta ett team på cirka 10 tekniker och utvecklare med specialistkompetens inom olika områden. Du säkerställer att teamet följer det beslutade agila arbetssättet och ansvarar för arbetsflödet samt teamets löpande utveckling. Rollen innebär att arbeta enligt DevOps-principer och att säkerställa att teamet levererar högkvalitativa och säkra IT-miljöer.
Exempel på arbetsuppgifter:
Prioritera, initiera och följa upp arbetsuppgifter inom det agila arbetssättet.
Identifiera och driva förbättringsarbete och uppdrag.
Säkerställa att dokumentation kring teamets åtaganden och leveranser finns och är uppdaterad.
Hålla i agila ceremonier, workshops och andra möten.

Din profil
Vi söker en person som:
Har god förmåga att bemöta och samarbeta med olika typer av människor.
Är strukturerad, kommunikativ och analytisk.
Är initiativrik och inte rädd för att komma med nya idéer.
Har en bred teknisk IT-kunskap som möjliggör snabb inblick i teamets arbete.

Krav:
Flera års erfarenhet i en ledande roll som Team Lead, Scrum Master eller motsvarande.
Goda IT-kunskaper och erfarenhet av agilt arbetssätt inom drift och förvaltning.
Erfarenhet av DevOps och ITIL.
Mycket god förmåga att uttrycka sig i tal och skrift på både svenska och engelska.
Erfarenhet av att ha arbetat med ServiceNow och Jira.

Meriterande:
Tidigare erfarenhet av att driva förbättringsprojekt eller arbeta i säkerhetskritiska miljöer.

Ytterligare information
Location: Göteborg
I rollen kan resor inom Sverige förekomma.
Detta är en projektanställning hos NXT Interim Göteborg AB för perioden februari 2025 - januari 2026. Vi tillämpar kollektivavtal. Detta är en konsultroll med placering i en försvarshemlig miljö, vilket ställer höga krav på säkerhet och integritet. Säkerhetsprövning är ett krav för denna tjänst, och du måste vara svensk medborgare för att kvalificera dig.
Kunden erbjuder
För kunds räkning erbjuder vi en dynamisk och utmanande arbetsmiljö där du får möjlighet att utvecklas och leda ett högpresterande team. Här får du arbeta med avancerade IT-miljöer och bidra till utvecklingen av säkra och effektiva lösningar.
Låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan idag! Vi behöver din ansökan, inkluderat CV, på svenska. Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan då anbudstiden är kort.
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag inom konsult- och rekryteringsbranschen. Vi arbetar inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter förmåner som sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller vardagen.

Ansök nu

System Developer Nutanix

Systemutvecklare/Programmerare
Läs mer Feb 3
Vill du vara med och driva digital transformation och arbeta med marknadsledande teknologier inom hyperkonvergerad infrastruktur (HCI) och hybridmoln? Vi på NXT Interim Göteborg söker en engagerad och kunnig Nutanix Specialist som vill bli en del av ett team hos vår kund.
Om rollen:
Som Nutanix Specialist ansvarar du för att implementera, optimera och underhålla Nutanix-lösningar hos vår kund. Du kommer att arbeta nära uppdragsgivare för att modernisera deras IT-infrastruktur och skapa lösningar som är både skalbara och kostnadseffektiva.Exempel på arbetsuppgifter:
Designa och implementera Nutanix-baserade lösningar (HCI, AOS, Prism, AHV).
Driva integration av hybrid- och multicloud-lösningar baserade på Nutanix.
Säkerställa hög prestanda och stabilitet för kunders Nutanix-miljöer.
Ge teknisk rådgivning och support till kunder vid migreringar och uppgraderingar.
Samarbeta med sälj- och teknikteam för att identifiera kundbehov och skapa skräddarsydda lösningar.

Vi söker dig som har:
Erfarenhet av Nutanix-produkter, exempelvis AOS, Prism och AHV (certifiering är ett plus).
Stark teknisk förståelse för IT-infrastruktur, virtualisering och molnlösningar.
Erfarenhet av arbete med VMware, Hyper-V eller andra hypervisorer.
God kommunikationsförmåga och ett konsultativt arbetssätt.
Ett stort teknikintresse och en vilja att hålla dig uppdaterad kring de senaste IT-trenderna.

Sök idag!
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Business Analyst inom ServiceNow HR

Systemanalytiker/Systemutredare
Läs mer Jan 13
Business Analyst ServiceNow HR
Din roll
Vi söker Business Analysts som har erfarenhet av ServiceNow och framför allt HR modulen för uppdrag hos vår kund.
Som IT Business Analyst hjälper du verksamheten med att säkerställa att kraven på IT system och tjänster tillgodoser verksamhetens behov.
Du kommer verka i gränslandet mellan IT och verksamhet där du hjälper verksamheten att fånga och prioritera sina faktiska behov. Du kommer att driva workshops för att formulera och definiera tekniska-, affärsmässiga regulatoriska krav. Det innebär att strukturera och följa upp och säkerställa att olika regulatoriska krav tillgodoses. Du kommer vara ett viktigt stöd till verksamheten genom att ta fram analytiska och faktabaserade beslutsunderlag som bidrar till att nå vår kunds affärsmål. Då de värdesätter en lärande miljö så finns stor möjlighet till personlig utveckling vilket kan leda till spännande uppdrag och projekt.
För att passa in i denna roll
För att passa i rollen tror vi att du är analytisk och strukturerad med ett stort driv att utvecklas. Vidare så är du nyfiken på ny teknik, tar gärna egna initiativ och gillar att lösa komplexa frågeställningar. Att arbeta agilt bör vara något du trivs med. Då du kommer vara en del av ett team där man delar med sig av kunskap och tar hjälp av varandra bör du gilla att samarbeta. Vidare är du prestigelös och har en förmåga att kunna arbeta i både detalj och helhetsperspektiv. Du trivs med att vara spindeln i nätet, är flexibel och får saker att hända.
Du har erfarenhet av att hantera många olika intressenters varierande krav samt kan navigera och orientera dig i allt som detta innebär. 
För att lyckas i rollen ser vi att du har erfarenhet inom följande områden:
Relevant akademisk examen (som systemvetare) eller motsvarande erfarenhet
Ha arbetat med kravhantering
Erfarenhet av arbete inom ServiceNow, primärt HR-modulen
Kommunikativ med mycket goda kunskaper i svenska och engelska, i både tal och skrift
God analytisk förmåga
Förmåga att driva och genomföra förändringar tillsammans med beslutfattare och utvecklare

Vi ser gärna att du har någon av följande certifieringar: 
Certified System Administrator (CSA)
Certified Application Developer (CAD)
Certified Implementation Specialist - Human Resources (CIS HR)

Även detta är meriterande
Erfarenhet av utvecklingsprojekt och från att verka i gränslandet mellan verksamheten och IT
Erfarenhet av att leda och fascilitera workshops
Erfarenhet av applikationsutveckling
Agila arbetssätt, ex Scrum eller DevOps

Säkerhetsprövning
Vi utför säkerhetsprövning till många av våra tjänster, så även för denna. Du behöver vara svensk medborgare.
 
Låter detta som en intressant roll?
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag.

Ansök nu

Software Engineer

Civilingenjör, systemutveckling
Läs mer Jan 13
Software Engineer till team för ultraljudssensorer – AD ADAS
Vi söker en engagerad och driven Software Engineer till vår kunds team som arbetar med ultraljudssensorer. I denna roll kommer du att spela en avgörande roll i verifiering och datahantering för att säkerställa att både interna och externa krav uppfylls. Målet är att optimera användningen av ultraljudsdata i funktioner för avancerade förarassistanssystem (ADAS) och självkörande fordon (AD).
Dina arbetsuppgifter:
Verifiering och testning: Utför verifiering av ultraljudssensorer på komponent-, system- och fordonsnivå. Samla in och analysera data, och samarbeta med systemdesigners för att identifiera och lösa buggar.
Testautomatisering: Utveckla och hantera automatiserade testsystem för en effektivare verifieringsprocess.
Dataanalys: Analysera ultraljudsdata för att utvärdera dess användbarhet för ADAS-applikationer.
Förbättring av datakvalitet: Skapa och tillämpa testfilter för att höja kvaliteten på insamlad data.
Integration av re-simuleringsverktyg: Stöd integration och underhåll av verktyg för att förbättra systemets prestanda genom enkel och tillförlitlig hantering av dataflöden.
Scenariobaserad utveckling: Använd insamlad data för att utveckla scenarion som stödjer systemutveckling och testning.
Systemöversikt: Ha en övergripande förståelse för hela systemutvecklingsprocessen och säkerställ sammanhållning mellan olika komponenter och system.

Vem är du:
Nyfiken och engagerad: Du är en person som älskar att lära och aktivt söker kunskap för att förbättra arbetssätt och effektivitet.
Proaktiv och målinriktad: Du tar initiativ och driver arbetet framåt för att säkerställa framgång både för dig själv och teamet.
Tekniska färdigheter: Du har erfarenhet av programmering, hantering av data i exempelvis Python, MATLAB eller R, samt ett språk som liknar C för verifiering.
Intresse för interdisciplinära områden: Du trivs i en dynamisk teknologisk miljö där samarbete och innovation står i fokus.
Körkort: Du har ett giltigt B-körkort inom Europa.

Meriterande kvalifikationer:
Erfarenhet av ultraljudssensorteknik.
Utmärkta problemlösningsförmågor och ett öga för detaljer.
God kommunikationsförmåga, både muntligt och skriftligt.
Erfarenhet av att arbeta i teamorienterade miljöer.

Vi värdesätter din personlighet och drivkraft mer än en specifik utbildningsbakgrund. Är du redo att bidra med din kompetens och entusiasm i ett innovativt team? Ansök redan idag!
Övrigt:
I denna roll anställs du som konsult hos NXT Interim Göteborg.
 
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Nätverkstekniker

Nätverkstekniker
Läs mer Jan 13
Vi söker nu en erfaren nätverkstekniker till vår kund i Göteborg!
 
Om uppdraget: 
Vår kund står inför många spännande projekt och utmaningar. På denna resa spelar IT en otroligt stor roll. Data har aldrig varit så viktigt som det är idag och att kunna dela, samla och använda data är en huvudkomponent för vår kunds produktområden. 
I denna roll som nätverkstekniker kommer du tillhöra ett team där man gemensamt driver olika arbetsuppgifter inom olika områden. Till följd av detta är det viktigt att ha bred kunskap och ett stort intresse av att alltid fördjupa sina kunskaper inom nätverk. En del av uppdragen kommer bedrivas i projektform och i dessa kommer du ha möjlighet att sitta som teknisk rådgivare och om intresset finns kan du även delvist sitta som projektledare.
I tjänsten kommer du ansvara för drift, utveckling och uppgraderingar av system för att säkerställa att miljöerna följer de rekommenderade säkerhets- och funktionskraven som finns. Vår kund lägger även mycket vikt vid att du och dina kollegor ständigt ska sträva mot att ha en uppdaterad kunskap kring den senaste utvecklingen och BI inom området. Kvällsarbete kan förekomma i tjänsten för att utföra planerade serviceaktiviteter.

Exempel på arbetsuppgifter:
· I team bygga och förvalta nätverksstrukturen 
· Arbeta med ett högt säkerhetstänk och följa krav kring detta
· Jobba i både mindre och större uppdrag
 
Din profil:
Som person är det viktigt att du är vetgirig och känner ett driv av att bidra till verksamheten. För dig är IT troligtvis lika mycket en livsstil som ett jobb. Du har lätt för att växla mellan olika uppgifter och har en bra prioriteringsförmåga, där målet är ditt teams långsiktiga mål. Du bör gilla att samarbeta och bemöter andra människor med respekt och förståelse, då du på dagligt basis kommer integrera med både kollegor och kunder. Då du kommer ha kollegor som sitter i andra delar av världen är det viktigt att du är hanterar både svenska och engelska i både tal och skrift. Även B-körkort är ett krav då resor mellan vår kunds kontor kan förekomma.
Vi tror vidare att du är lösning- och projektorienterad, pedagogisk och är “service minded”. Vi ser gärna att du har minst 5 års erfarenhet inom nätverk, framförallt inom säkerhetsfunktioner, alternativt att du är väldigt hungrig och ivrig på att få utvecklas inom detta.
För att trivas i rollen ser vi gärna att du har:
· En relevant högskoleutbildning alternativt flera års erfarenhet av liknade arbete
· Certifiering och/eller erfarenhet av någon/några av Cisco, Checkpoint, Fortinet, Citrix och F5
· Erfarenhet av scripting och automatisering
· Erfarenhet av att leverera IT lösningar inom nätverk som en intern eller extern leverantör till flera kunder
· Kunna översätta säkerhetskrav som NIST och CMMC till andra tekniska lösningar
 
Vi ser det även som meriterande om du har:
· Erfarenhet av arbete enligt ITIL och ISO 27001
· Dokumenterad erfarenhet utav NSX, Ansible och CyberArk
· Arbetat utifrån project management processer och ramverk
Övrigt:
I den här rollen blir du anställd som konsult hos NXT Interim och förväntas arbeta heltid (40h/v) på vår kunds kontor i Göteborg eller Jönköping.Tjänsten kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där vår kund har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på visst medborgarskap.
 
Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

System & Produkttestare

Systemtestare/Funktionstestare
Läs mer Jan 21
System- och Produkttestare till kund i Jönköping/Huskvarna!
Vi söker en erfaren system- och produkttestare för vår kund inom teknikbranschen. Uppdraget innebär att arbeta i framkant av teknologisk utveckling, där du kommer att testa system och produkter inom koncept och avancerad utveckling. Du kommer även att bidra till processutveckling och implementering av nya arbetssätt. Om du drivs av problemlösning och att utforska nya sätt att testa teknologi, är detta en möjlighet för dig!
Arbetsbeskrivning:
I rollen som system- och produkttestare kommer du att:

Utföra tester av prototyper och delta i deras utveckling.


Planera, genomföra och rapportera tester samt förmedla resultaten till projektgrupper och RD.


Utveckla processer och system för testning i samråd med RD.


Utforska och upptäcka nya tekniker och möjligheter.


Du kommer att arbeta med flera parallella projekt och bidra till kunskapsbyggande inom produktfunktioner, teknologi och processer. En stor del av testerna sker utomhus, året runt, vilket kräver flexibilitet och anpassningsförmåga.
 
Vi söker dig som har:

Minst 10 års erfarenhet inom system- och produkttest.


Erfarenhet av mjukvaruutveckling och systemtest.


B-körkort och är bosatt i Jönköpingsregionen.


Flytande kunskaper i svenska och engelska, både i tal och skrift.


En B.Sc. eller högre utbildning inom mjukvaruutveckling, inbäddad utveckling, testning eller mekatronik.


Kunskaper i C/C++ eller Python.


Erfarenhet av att använda Jira och synapseRT som planeringsverktyg.
 


Uppdragsdetaljer:

Startdatum: 2025-01-13


Slutdatum: 2026-02-28


Plats: Huskvarna


Arbetstid: 100% heltid


Arbetsspråk: Svenska


 
Sök idag!
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

System Developer Nutanix

Systemutvecklare/Programmerare
Läs mer Jan 21
Vill du vara med och driva digital transformation och arbeta med marknadsledande teknologier inom hyperkonvergerad infrastruktur (HCI) och hybridmoln? Vi på NXT Interim Göteborg söker en engagerad och kunnig Nutanix Specialist som vill bli en del av ett team hos vår kund.
Om rollen:
Som Nutanix Specialist ansvarar du för att implementera, optimera och underhålla Nutanix-lösningar hos vår kund. Du kommer att arbeta nära uppdragsgivare för att modernisera deras IT-infrastruktur och skapa lösningar som är både skalbara och kostnadseffektiva.Exempel på arbetsuppgifter:
Designa och implementera Nutanix-baserade lösningar (HCI, AOS, Prism, AHV).
Driva integration av hybrid- och multicloud-lösningar baserade på Nutanix.
Säkerställa hög prestanda och stabilitet för kunders Nutanix-miljöer.
Ge teknisk rådgivning och support till kunder vid migreringar och uppgraderingar.
Samarbeta med sälj- och teknikteam för att identifiera kundbehov och skapa skräddarsydda lösningar.

Vi söker dig som har:
Erfarenhet av Nutanix-produkter, exempelvis AOS, Prism och AHV (certifiering är ett plus).
Stark teknisk förståelse för IT-infrastruktur, virtualisering och molnlösningar.
Erfarenhet av arbete med VMware, Hyper-V eller andra hypervisorer.
God kommunikationsförmåga och ett konsultativt arbetssätt.
Ett stort teknikintresse och en vilja att hålla dig uppdaterad kring de senaste IT-trenderna.

Sök idag!
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

System Developer Nutanix

Systemutvecklare/Programmerare
Läs mer Dec 18
Vill du vara med och driva digital transformation och arbeta med marknadsledande teknologier inom hyperkonvergerad infrastruktur (HCI) och hybridmoln? Vi på NXT Interim Göteborg söker en engagerad och kunnig Nutanix Specialist som vill bli en del av ett team hos vår kund.
Om rollen:
Som Nutanix Specialist ansvarar du för att implementera, optimera och underhålla Nutanix-lösningar hos vår kund. Du kommer att arbeta nära uppdragsgivare för att modernisera deras IT-infrastruktur och skapa lösningar som är både skalbara och kostnadseffektiva.Exempel på arbetsuppgifter
Designa och implementera Nutanix-baserade lösningar (HCI, AOS, Prism, AHV).
Driva integration av hybrid- och multicloud-lösningar baserade på Nutanix.
Säkerställa hög prestanda och stabilitet för kunders Nutanix-miljöer.
Ge teknisk rådgivning och support till kunder vid migreringar och uppgraderingar.
Samarbeta med sälj- och teknikteam för att identifiera kundbehov och skapa skräddarsydda lösningar.

Vi söker dig som har
Erfarenhet av Nutanix-produkter, exempelvis AOS, Prism och AHV (certifiering är ett plus).
Stark teknisk förståelse för IT-infrastruktur, virtualisering och molnlösningar.
Erfarenhet av arbete med VMware, Hyper-V eller andra hypervisorer.
God kommunikationsförmåga och ett konsultativt arbetssätt.
Ett stort teknikintresse och en vilja att hålla dig uppdaterad kring de senaste IT-trenderna.

Sök idag!
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

System & Produkttestare

Systemtestare/Funktionstestare
Läs mer Dec 18
System- och Produkttestare till kund i Jönköping/Huskvarna!
Vi söker en erfaren system- och produkttestare för vår kund inom teknikbranschen. Uppdraget innebär att arbeta i framkant av teknologisk utveckling, där du kommer att testa system och produkter inom koncept och avancerad utveckling. Du kommer även att bidra till processutveckling och implementering av nya arbetssätt. Om du drivs av problemlösning och att utforska nya sätt att testa teknologi, är detta en möjlighet för dig!
Arbetsbeskrivning:
I rollen som system- och produkttestare kommer du att:

Utföra tester av prototyper och delta i deras utveckling.


Planera, genomföra och rapportera tester samt förmedla resultaten till projektgrupper och RD.


Utveckla processer och system för testning i samråd med RD.


Utforska och upptäcka nya tekniker och möjligheter.


Du kommer att arbeta med flera parallella projekt och bidra till kunskapsbyggande inom produktfunktioner, teknologi och processer. En stor del av testerna sker utomhus, året runt, vilket kräver flexibilitet och anpassningsförmåga.
 
Vi söker dig som har:

Minst 10 års erfarenhet inom system- och produkttest.


Erfarenhet av mjukvaruutveckling och systemtest.


B-körkort och är bosatt i Jönköpingsregionen.


Flytande kunskaper i svenska och engelska, både i tal och skrift.


En B.Sc. eller högre utbildning inom mjukvaruutveckling, inbäddad utveckling, testning eller mekatronik.


Kunskaper i C/C++ eller Python.


Erfarenhet av att använda Jira och synapseRT som planeringsverktyg.
 


Uppdragsdetaljer:

Startdatum: 2025-01-13


Slutdatum: 2026-02-28


Plats: Huskvarna


Arbetstid: 100% heltid


Arbetsspråk: Svenska


 
Sök idag!
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Nätverkstekniker

Nätverkstekniker
Läs mer Dec 2
Vi söker nu en erfaren nätverkstekniker till vår kund i Göteborg!
 
Om uppdraget: 
Vår kund står inför många spännande projekt och utmaningar. På denna resa spelar IT en otroligt stor roll. Data har aldrig varit så viktigt som det är idag och att kunna dela, samla och använda data är en huvudkomponent för vår kunds produktområden. 
I denna roll som nätverkstekniker kommer du tillhöra ett team där man gemensamt driver olika arbetsuppgifter inom olika områden. Till följd av detta är det viktigt att ha bred kunskap och ett stort intresse av att alltid fördjupa sina kunskaper inom nätverk. En del av uppdragen kommer bedrivas i projektform och i dessa kommer du ha möjlighet att sitta som teknisk rådgivare och om intresset finns kan du även delvist sitta som projektledare.
I tjänsten kommer du ansvara för drift, utveckling och uppgraderingar av system för att säkerställa att miljöerna följer de rekommenderade säkerhets- och funktionskraven som finns. Vår kund lägger även mycket vikt vid att du och dina kollegor ständigt ska sträva mot att ha en uppdaterad kunskap kring den senaste utvecklingen och BI inom området. Kvällsarbete kan förekomma i tjänsten för att utföra planerade serviceaktiviteter.

Exempel på arbetsuppgifter:
· I team bygga och förvalta nätverksstrukturen 
· Arbeta med ett högt säkerhetstänk och följa krav kring detta
· Jobba i både mindre och större uppdrag
 
Din profil:
Som person är det viktigt att du är vetgirig och känner ett driv av att bidra till verksamheten. För dig är IT troligtvis lika mycket en livsstil som ett jobb. Du har lätt för att växla mellan olika uppgifter och har en bra prioriteringsförmåga, där målet är ditt teams långsiktiga mål. Du bör gilla att samarbeta och bemöter andra människor med respekt och förståelse, då du på dagligt basis kommer integrera med både kollegor och kunder. Då du kommer ha kollegor som sitter i andra delar av världen är det viktigt att du är hanterar både svenska och engelska i både tal och skrift. Även B-körkort är ett krav då resor mellan vår kunds kontor kan förekomma.
Vi tror vidare att du är lösning- och projektorienterad, pedagogisk och är “service minded”. Vi ser gärna att du har minst 5 års erfarenhet inom nätverk, framförallt inom säkerhetsfunktioner, alternativt att du är väldigt hungrig och ivrig på att få utvecklas inom detta.
För att trivas i rollen ser vi gärna att du har:
· En relevant högskoleutbildning alternativt flera års erfarenhet av liknade arbete
· Certifiering och/eller erfarenhet av någon/några av Cisco, Checkpoint, Fortinet, Citrix och F5
· Erfarenhet av scripting och automatisering
· Erfarenhet av att leverera IT lösningar inom nätverk som en intern eller extern leverantör till flera kunder
· Kunna översätta säkerhetskrav som NIST och CMMC till andra tekniska lösningar
 
Vi ser det även som meriterande om du har:
· Erfarenhet av arbete enligt ITIL och ISO 27001
· Dokumenterad erfarenhet utav NSX, Ansible och CyberArk
· Arbetat utifrån project management processer och ramverk
Övrigt:
I den här rollen blir du anställd som konsult hos NXT Interim och förväntas arbeta heltid (40h/v) på vår kunds kontor i Göteborg eller Jönköping.Tjänsten kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där vår kund har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på visst medborgarskap.
 
Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har över 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl.a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Business Analyst inom ServiceNow HR

Systemanalytiker/Systemutredare
Läs mer Nov 20
Business Analyst ServiceNow HR
Din roll
Vi söker Business Analysts som har erfarenhet av ServiceNow och framför allt HR modulen för uppdrag hos vår kund.
Som IT Business Analyst hjälper du verksamheten med att säkerställa att kraven på IT system och tjänster tillgodoser verksamhetens behov.
Du kommer verka i gränslandet mellan IT och verksamhet där du hjälper verksamheten att fånga och prioritera sina faktiska behov. Du kommer att driva workshops för att formulera och definiera tekniska-, affärsmässiga regulatoriska krav. Det innebär att strukturera och följa upp och säkerställa att olika regulatoriska krav tillgodoses. Du kommer vara ett viktigt stöd till verksamheten genom att ta fram analytiska och faktabaserade beslutsunderlag som bidrar till att nå vår kunds affärsmål. Då de värdesätter en lärande miljö så finns stor möjlighet till personlig utveckling vilket kan leda till spännande uppdrag och projekt.
För att passa in i denna roll
För att passa i rollen tror vi att du är analytisk och strukturerad med ett stort driv att utvecklas. Vidare så är du nyfiken på ny teknik, tar gärna egna initiativ och gillar att lösa komplexa frågeställningar. Att arbeta agilt bör vara något du trivs med. Då du kommer vara en del av ett team där man delar med sig av kunskap och tar hjälp av varandra bör du gilla att samarbeta. Vidare är du prestigelös och har en förmåga att kunna arbeta i både detalj och helhetsperspektiv. Du trivs med att vara spindeln i nätet, är flexibel och får saker att hända.
Du har erfarenhet av att hantera många olika intressenters varierande krav samt kan navigera och orientera dig i allt som detta innebär. 
För att lyckas i rollen ser vi att du har erfarenhet inom följande områden:
Relevant akademisk examen (som systemvetare) eller motsvarande erfarenhet
Ha arbetat med kravhantering
Erfarenhet av arbete inom ServiceNow, primärt HR-modulen
Kommunikativ med mycket goda kunskaper i svenska och engelska, i både tal och skrift
God analytisk förmåga
Förmåga att driva och genomföra förändringar tillsammans med beslutfattare och utvecklare

Vi ser gärna att du har någon av följande certifieringar: 
Certified System Administrator (CSA)
Certified Application Developer (CAD)
Certified Implementation Specialist - Human Resources (CIS HR)

Även detta är meriterande
Erfarenhet av utvecklingsprojekt och från att verka i gränslandet mellan verksamheten och IT
Erfarenhet av att leda och fascilitera workshops
Erfarenhet av applikationsutveckling
Agila arbetssätt, ex Scrum eller DevOps

Säkerhetsprövning
Vi utför säkerhetsprövning till många av våra tjänster, så även för denna. Du behöver vara svensk medborgare.
 
Låter detta som en intressant roll?
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag.

Ansök nu

Teknisk Projektledare

Projektledare, IT
Läs mer Sep 16
Vår kund söker efter en Teknisk Projektledare!

Som teknisk projektledare hos kund kommer du och ditt team att vara involverade under hela produktens livscykel och vara en viktig pusselbit i deras resa mot att skapa nästa generations försvarssystem. Du kommer att arbeta med spännande och utmanande uppgifter i komplexa system och samarbeta med fantastiska kollegor i en miljö där du kontinuerligt lär dig, utvecklar och utforskar din fulla potential.
I rollen som teknisk projektledare har du en central roll i deras projekt, där du bidrar med ett helhetsperspektiv och får möjlighet att analysera och förstå kundens behov, kravhantera samt dokumentera tekniska specifikationer för att vägleda utvecklingsprocessen. Du driver projekt och ständigt förbättringar av IT-tjänster såsom IT infrastruktur, plattform, IT-säkerhet, implementation av system och applikationer. Andra uppdrag inkluderar att ha tekniskt ansvar och vara ägare för ett system, samt analysera funktioner och prestanda. Du kommer att vara en viktig länk mellan kunder och utvecklare, och se till att systemet uppfyller höga kvalitetsstandarder.
Din profil
Vår kund värdesätter egenskaper som nyfikenhet, driv och förmåga att effektivt kommunicera. Du stimuleras av att förstå tekniskt komplexa lösningar, har ett öga för detaljer samtidigt som du trivs med den sociala kontakten och att motivera och engagera andra.
Kvalifikationer:
Har ca 10 års erfarenhet av att ha drivit IT projekt med vattenfall metodik
Stor erfarenhet att utveckla och ta fram nya processer
Har djup kunskap och erfarenhet av olika metodiker inom projektledning och behärskar det agila arbetssättet
Erfarenhet av att jobba i kompelxa organisationer där rapportering sker inom projektorganisation IT PMO och mot våra partners.
Du har en bredare teknisk IT-kunskap
Agila projektledningsmetodik
Har erfarenhet av digitaliserings- och innovationsprojekt där ny IT-teknologin är central. 
Erfarenhet inom Infrastruktur
Jira, Antura, Confluence, Teams, Kanban, SaFe
Mycket goda kunskaper i svenska och engelska

Meriterande:
Bakgrund inom systemutveckling 

Övrigt:
Placeringsort är på kontoret i Göteborg.
Anställningsformen är ett konsultuppdrag på 12 månader som anställd på NXT Interim.

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. Bakgrundkontroll och säkerhetsintervju är en del av processen
och du behöver vara svensk medborgare.
 
Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Komplettera gärna med personligt brev. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Software Engineer

Civilingenjör, systemutveckling
Läs mer Dec 10
Software Engineer till team för ultraljudssensorer – AD ADAS
Vi söker en engagerad och driven Software Engineer till vår kunds team som arbetar med ultraljudssensorer. I denna roll kommer du att spela en avgörande roll i verifiering och datahantering för att säkerställa att både interna och externa krav uppfylls. Målet är att optimera användningen av ultraljudsdata i funktioner för avancerade förarassistanssystem (ADAS) och självkörande fordon (AD).
Dina arbetsuppgifter:
Verifiering och testning: Utför verifiering av ultraljudssensorer på komponent-, system- och fordonsnivå. Samla in och analysera data, och samarbeta med systemdesigners för att identifiera och lösa buggar.
Testautomatisering: Utveckla och hantera automatiserade testsystem för en effektivare verifieringsprocess.
Dataanalys: Analysera ultraljudsdata för att utvärdera dess användbarhet för ADAS-applikationer.
Förbättring av datakvalitet: Skapa och tillämpa testfilter för att höja kvaliteten på insamlad data.
Integration av re-simuleringsverktyg: Stöd integration och underhåll av verktyg för att förbättra systemets prestanda genom enkel och tillförlitlig hantering av dataflöden.
Scenariobaserad utveckling: Använd insamlad data för att utveckla scenarion som stödjer systemutveckling och testning.
Systemöversikt: Ha en övergripande förståelse för hela systemutvecklingsprocessen och säkerställ sammanhållning mellan olika komponenter och system.

Vem är du:
Nyfiken och engagerad: Du är en person som älskar att lära och aktivt söker kunskap för att förbättra arbetssätt och effektivitet.
Proaktiv och målinriktad: Du tar initiativ och driver arbetet framåt för att säkerställa framgång både för dig själv och teamet.
Tekniska färdigheter: Du har erfarenhet av programmering, hantering av data i exempelvis Python, MATLAB eller R, samt ett språk som liknar C för verifiering.
Intresse för interdisciplinära områden: Du trivs i en dynamisk teknologisk miljö där samarbete och innovation står i fokus.
Körkort: Du har ett giltigt B-körkort inom Europa.

Meriterande kvalifikationer:
Erfarenhet av ultraljudssensorteknik.
Utmärkta problemlösningsförmågor och ett öga för detaljer.
God kommunikationsförmåga, både muntligt och skriftligt.
Erfarenhet av att arbeta i teamorienterade miljöer.

Vi värdesätter din personlighet och drivkraft mer än en specifik utbildningsbakgrund. Är du redo att bidra med din kompetens och entusiasm i ett innovativt team? Ansök redan idag!
Övrigt:
I denna roll anställs du som konsult hos NXT Interim Göteborg.
 
NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Junior IT Business Analyst

Affärskonsult, IT
Läs mer Dec 2
Vi söker en Junior IT Business Analyst! 
Om uppdraget: 
Vår kund är ett stort svenskt bolag som befinner sig i en expansiv fas. Du kommer att få möjlighet att utvecklas och arbeta brett i din roll, med goda möjligheter att ta dig vidare inom bolaget.
Om du har en passion för IT och vill utvecklas inom det så är detta rätt möjlighet för dig.
 
Kvalifikationer:
Tidigare erfarenhet inom IT eller produktion – vi söker dig som har 1-5 års arbetslivserfarenhet.
Grundläggande kunskaper om infrastruktur.
Förmåga att kommunicera med olika nivåer inom organisationen.
Flytande svenska och engelska i tal och skrift.
 
Personlighet:
Social och kommunikativ – du kan läsa av ett rum, både fysiskt och digitalt.
Driven och självgående – du har ett proaktivt förhållningssätt och gillar att ta initiativ.
Öppen för att lära dig och utvecklas – du vill växa i din roll och sträva efter att bli ännu bättre.
 
Övrigt:
Anställningsformen är ett konsultuppdrag på ca 12 månader som anställd hos NXT Interim.
Placeringsort: Göteborg eller Jönköping.
Säkerhetsprövning krävs och du behöver vara svensk medborgare.


Om du känner att detta stämmer in på dig, tveka inte att skicka in din ansökan!


NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

IT Business Analyst

Applikationsutvecklare
Läs mer Jun 18
Är du en IT Business Analysts?
Är din core competence Manufacturing och kanske även Industry 4.0/5.0? Vill du jobba på ett starkt, roligt och spännande bolag hos vår kund? Då är det dig vi söker!
 
Vår kund söker dig med en bred erfarenhet av IT och en fördjupning inom området manufacturing och MES. Det innebär att du har bevisad erfarenhet av området och gärna har jobbat med etablering av både fabriker och förändringar. Då vet du också vikten av kunna beskriva och förbättra processer och är införstådd med Lean. Vi tror också att du kan och förstår hur ett IT-landskap från givare/PLC till ERP byggs upp och vilka processer som finns.

Som Business Analyst är du metodisk i ditt kravhanteringsarbete och du är van att leda workshops med tydliga mål och uppdrag mot en helhetsbild. Du har erfarenhet av upphandling, förstår regulativa krav och kan tydligt maska ut och kravställa funktioner. Vi kan erbjuda en tjänst med många spännande utmaningar och med stor variation i ett fantastiskt team!
 
Det pågår många förändringar inom vår kund där IT Business Analysts behövs. Vi är ett team som utgår från Group IT och jobbar tillsammans med dem olika verksamheterna. Det innebär att uppdragen varierar stort i vad som görs, i tid och i utmaningar. De rör sig från initiering eller uppstart till genomförande där dem jobbar med att omsätta visioner eller kända förmågor till hanterbar efterfrågad tydlighet som leder fram till efterfrågat värde. Här jobbar dem gärna tätt med Arkitekter men också Team-leads, Scrum master eller projektledare likaväl som SME:er från verksamheterna.
 
Som person är du positiv, nyfiken, prestigelös och delar gärna med dig av din kunskap. Du behöver ha förmågan att arbeta i både helhets och detalj-perspektiv och kan koppla ihop till strategi och taktik. Du är en person som får saker att hända!
 
 Skallkrav:
Kunskap i ämnet Smart manufacturing
Azure DevOps
Arbetat som Business Analyst i större initiativ och verkat i gränslandet mellan verksamheten och IT
Förmåga att nätverka och samarbeta med intressenter på olika nivåer
Stor erfarenhet av att leda och driva workshops
Stor erfarenhet att utveckla och ta fram nya processer
Affärsdriv, gärna erfarenhet från att etablera nya kontor eller fabriker
Kunskap inom agila metoder och ha tidigare erfarenhet av att arbeta agilt
Mycket goda kunskaper i svenska och engelska
 
Övrigt:
Uppdragsort: Göteborg
Anställningsformen är ett konsultuppdrag på 12 månader som anställd på NXT Interim.

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. Bakgrundkontroll och säkerhetsintervju är en del av processen
och du behöver vara svensk medborgare.
Låter detta som en intressant roll?
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan, inkluderat CV, på svenska, som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryterings branschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Team Lead

IT-tekniker/Datatekniker
Läs mer Jul 9
Vill du vara en del av en organisation som arbetar för att skydda både människor och samhällen? Hos vår kund arbetar du i en spännande och varierad miljö där dem tillsammans verkar för att skapa dem produkter och tjänster som behövs för att uppfylla detta. 
Din roll
Vår kund söker nu en erfaren Senior Team Lead (Scrum Master) för att förstärka deras IaaS-team (Infrastructure as a Service). Vår kund tror på att driva innovation genom agilt arbete och samarbete, och nu letar dem efter någon som kan leda deras team till framgång.
Arbetsuppgifter: Som deras Senior Team Lead (Scrum Master) kommer du att ha en central roll i deras agila program. Dina huvudsakliga ansvarsområden inkluderar:
Ledarskap och interaktion med andra team och interna intressenter.
Stödja vårt designteam.
Fungera som en coach, facilitator och problemlösare för ditt team.
Stötta teamet i deras agila mognad och agera som en teknisk arkitekt inom IaaS.
Samarbeta nära med Product Owner/Service Owner för att säkerställa högkvalitativa resultat och uppfyllande av mål.
Interagera med Product Owner, Capability Drivers och Arkitekter.
Gälla både nuvarande program och framtida linjeorganisationer.

Vi söker dig med följande kvalifikationer:
Mångårig praktisk erfarenhet som Scrum Master.
Erfarenhet inom Infrastruktur och Infrastructure as Code.
Bakgrund inom systemutveckling är meriterande.
Stark kunskap om agila arbetssätt och metoder.
Utmärkt kommunikationsförmåga på både svenska och engelska, både tal och skrift.
Förmåga att skapa och upprätthålla ett positivt arbetsklimat.

Vad vi erbjuder: Vi erbjuder en stimulerande arbetsmiljö där du kommer att vara en nyckelspelare i vårt team. Vi tror på att investera i våra medarbetare och erbjuder utvecklingsmöjligheter samt konkurrenskraftig ersättning. Om du är en engagerad och erfaren Scrum Master med en passion för infrastruktur och agilt arbete, och om du tror att du kan hjälpa oss att uppnå våra mål, ser vi fram emot att höra från dig.
 
Övrigt:
Placeringsort är på kontoret i Göteborg.
Anställningsformen är ett konsultuppdrag på 8 månader som anställd på NXT Interim, för att sedan gå över som fast anställd direkt hos vår kund.

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. Bakgrundkontroll och säkerhetsintervju är en del av processen
och du behöver vara svensk medborgare.
 
Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Komplettera gärna med personligt brev. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Linuxspecialist/ System Administratör

Systemadministratör
Läs mer Jun 10
Vår kund söker en Linuxspecialist/ Systemadministratör som kommer ha rollen som förvaltare och utvecklare av deras IT-verktyg.

Du kommer att få hantera affärsmässiga krav från deras internkunder och verksamhetsprocesser. I detta ingår förvaltning, felsökning, rättning och uppdatering av systemen. Baserat på kunskaperna kommer det finnas möjlighet att få vara delaktig i IT-projekt för att införa nya tekniska lösningar samt ingå i ett förvaltningsteam som har uppdraget att se till att applikationerna körs med upprätthållen system- och informationssäkerhet. Focus ligger initialt på Linux men kunskap inom verktyg som exempelvis Atlassian och Jenkins är relevanta för denna tjänst.  

Du kommer i rollen som Linuxspecialist/ Systemadministratör på UNIX-LINUX plattformen vara en viktig person i teamet som ansvarar för förvaltning och vidareutveckling av tekniska tjänster till affärsområden. En viktig del av uppdraget är att säkra tillgängligheten till system och digitala tjänster, vilket ställer höga krav på både säkerhet, stabilitet och noggrannhet i arbetet dem utför. Du kommer även ha en central roll i leverans och supportflödet av IT-tjänsterna. Där är det viktigt att driva och dokumentera arbetet enligt rutiner, processer och SLA krav som ska efterleva.

Exempel på arbetsuppgifter:
Leverera server, tjänster enligt uppsatta SLAer och vara en del i drifts och support teamet
Incidenthantering i vår servermiljö och molnmiljö
Scriptutveckling och arbeta med automationsverktyg för effektiva arbetssätt
Delta i projekt kopplat till teknikplattformen
Säkerställa efterlevnad av de säkerhetskrav som finns
Aktivt delta i teknikförbättringsarbete


Din profil
Du är en person som är noggrann och serviceinriktad och vill arbeta i team. Vidare är det viktigt att du har en ambition att driva arbetet mot automation och hitta effektivare arbetssätt. Som person är du kommunikativ och har intresse att möta och samarbeta med olika typer av människor, såväl internt som externt. Arbetet ställer krav på att du har ett serviceinriktat förhållningssätt. Du är nyfiken och inte rädd för att komma med nya idéer och förbättringsförslag.
 
Kompetenser (skallkrav):
Erfarenhet inom teknikområdet UNIX-LINUX med focus på serverdrift
Kunskap om vanligt förekommande scriptspråk så som Bash eller Python
God kunskap och säkerhetstänk kring automatiserad konfigurationsstyrning
Stort tekniskt intresse och gillar att arbeta med den senaste tekniken och hänga med i branschens utveckling
God förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på både svenska och engelska
Driven lagspelare

 
Meriterande:
Atlassian
Git
Kubernetes
Docker
Jenkins
Python



Övrigt:
Uppdragsort: Göteborg
För denna tjänst vill vi ha din ansökan på svenska.
Anställningsformen är ett konsultuppdrag på 11 månader som anställd på NXT Interim, för att sedan gå över som fast anställd direkt hos vår kund.
 
Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där vår kund har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på visst medborgarskap. Bakgrundkontroll och säkerhetsintervju är också en del av processen. 

Visst låter detta som ett spännande uppdrag?
Sök redan i dag så berättar vi mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV som matchar vår kunds önskemål. Urval och intervjuer sker löpande så vänta inte med din ansökan då vi behöver komplettera med mer information och anbudstiden är kort.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Citrix Utvecklare

Helpdesktekniker/Supporttekniker
Läs mer Jul 4
Vill du vara en del av en organisation som arbetar för att skydda både människor och samhällen? Är du en person med ett stort intresse, kunskap och erfarenhet inom Citrix? Vår kund söker nu en Citrix VID-tekniker som kan bidra till smidig drift av deras virtuella skrivbordsmiljö samtidigt som du säkerställer en hög nivå av användarnöjdhet och teknisk support.
Din roll
Vår kund söker en erfaren Citrix VDI-tekniker som förser dem med teknisk support och administration för deras virtuella skrivbordsinfrastruktur (VDI) baserad på Citrix-teknologier. Som en Citrix VDI-tekniker kommer du att vara ansvarig för att implementera, konfigurera, underhålla och felsöka Citrix VDI-infrastrukturen för att säkerställa optimal prestanda och användarnöjdhet. Din expertis inom Citrix XenDesktop, XenApp och andra relevanta teknologier kommer att vara avgörande för att leverera sömlösa virtuella skrivbordslösningar till deras organisation.

Du kommer att samarbeta nära med IT-team och användare för att lösa tekniska problem, implementera förbättringar och bidra till den övergripande förbättringen av deras virtuella skrivbordsmiljö. Starka problemlösningsförmågor, uppmärksamhet på detaljer och ett kundcentrerat tillvägagångssätt är väsentliga för framgång i den här rollen.
Din profil 
Dina färdigheter och erfarenhet kommer att inkludera: Djup kunskap om Citrix XenDesktop, XenApp och andra Citrix-teknologier.
Färdigheter i konfigurering och hantering av virtuell skrivbordsinfrastruktur (VDI).
Bra förståelse för nätverksprinciper och protokoll relaterade till VDI.
Utmärkta kommunikations- och interpersonella färdigheter.

Önskvärda färdigheter:
Kännedom om Windows Server-operativsystem och Active Directory.
Relevanta certifieringar (t.ex. Citrix Certified Associate/Virtualization, Citrix Certified Professional/Virtualization) är en fördel.

Övrigt:
Placeringsort är på kontoret i Göteborg.
Anställningsformen är ett konsultuppdrag på 10 månader som anställd på NXT Interim.

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. Bakgrundkontroll och säkerhetsintervju är en del av processen
och du behöver vara svensk medborgare.
 
Visst låter detta som ett intressant uppdrag?
Sök redan i dag eller kontakta oss så berättar vi gärna mer. Vi behöver en ansökan inkluderat CV på svenska som matchar vår kunds krav. Komplettera gärna med personligt brev. Kunden kan fatta beslut tidigare än sista ansökningsdatum, urval och intervjuer sker löpande.

NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid anställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Junior IT Business Analyst

Affärskonsult, IT
Läs mer Nov 20
Vi söker en Junior IT Business Analyst! 
Om uppdraget: 
Vår kund är ett stort svenskt bolag som befinner sig i en expansiv fas. Du kommer att få möjlighet att utvecklas och arbeta brett i din roll, med goda möjligheter att ta dig vidare inom bolaget.
Om du har en passion för IT och vill utvecklas inom det så är detta rätt möjlighet för dig.
 
Kvalifikationer:
Tidigare erfarenhet inom IT eller produktion – vi söker dig som har 1-5 års arbetslivserfarenhet.
Grundläggande kunskaper om infrastruktur.
Förmåga att kommunicera med olika nivåer inom organisationen.
Flytande svenska och engelska i tal och skrift.
 
Personlighet:
Social och kommunikativ – du kan läsa av ett rum, både fysiskt och digitalt.
Driven och självgående – du har ett proaktivt förhållningssätt och gillar att ta initiativ.
Öppen för att lära dig och utvecklas – du vill växa i din roll och sträva efter att bli ännu bättre.
 
Övrigt:
Anställningsformen är ett konsultuppdrag på ca 12 månader som anställd hos NXT Interim.
Placeringsort: Göteborg eller Jönköping.
Säkerhetsprövning krävs och du behöver vara svensk medborgare.


Om du känner att detta stämmer in på dig, tveka inte att skicka in din ansökan!


NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu

Cloud Infrastructure Specialist

Nätverkstekniker
Läs mer Nov 4
Om rollen:
Vi söker en nätverksspecialist med erfarenhet av att bygga global molnanslutning, främst inom AWS, för ett ledande teknikföretag inom digitala tjänster. Är du en person med ett starkt intresse för nätverk och programmering, och vill arbeta i teknikens framkant? Hos vår kund får du möjlighet att arbeta med de senaste molnteknologierna och bidra till att utveckla innovativa lösningar och tjänster för både kollegor och kunder.
Som nätverksspecialist blir du en del av ett DevOps-inriktat team som designar, implementerar, driver och stöder nätverkstjänster med fokus på säkerhet, kvalitet och stabilitet. Här finns stor frihet att leda ditt arbete, inspirera andra och utforska nya teknologier och möjligheter.
 
Vi tror att du har:

Akademisk examen inom datavetenskap, matematik, ingenjörsvetenskap eller motsvarande relevant erfarenhet

Minst 3 års relevant yrkeserfarenhet
 
Viktig kompetens:

Erfarenhet av arbete i molnmiljöer, särskilt AWS (Google Cloud och Azure är ett plus)

Erfarenhet av nätverksanslutning i molnet
Erfarenhet av Infrastructure as Code (IaC), till exempel med verktyg som Terraform
Erfarenhet av hela utvecklingscykeln (bygga -> driftsätta -> underhålla)
Programmeringskunskap, främst inom Python, Go och shell-skriptning
God förståelse för IT-säkerhet och verktyg för att implementera säkerhetsåtgärder
Kunskap om nätverkstjänster och koncept som DNS, VPC, TGW och Azure VWan
Flytande engelska i tal och skrift
 
Meriterande kompetens:

Erfarenhet av agila arbetsmetoder

Containerisering (Docker)
Palo Alto Prisma
 
Övrigt:
Anställningsformen är ett konsultuppdrag på ca 12 månader som anställd hos NXT Interim.
Placeringsort: Göteborg.

Om du känner att detta stämmer in på dig, tveka inte att skicka in din ansökan!


NXT Interim och NXT Rekrytering är ett nischat och innovativt företag som är verksamma inom konsult och rekryteringsbranschen. Vi är verksamma inom HR, IT, Ekonomi, Sälj och Marknad och har 20 års erfarenhet i branschen. Vi erbjuder våra konsulter bl a sjukförsäkring, remote-arbetsplatser och flera andra förmåner som förgyller deras vardag. Vid projektanställning tillämpar vi kollektivavtal.

Ansök nu